Члени комітету з монетарної політики Національного банку щодо рівня облікової ставки, що позаминулого тижня проголосували за збереження облікової ставки на рівні 15%, припускають можливість повернення до її зниження у другій половині 2024 року. Там бачать простір для зниження облікової ставки, хоч і оцінюють його як обмежений.
Як зазначається у релізі регулятора, повернення до зниження облікової ставки можливе, якщо макроекономічна ситуація розвиватиметься за базовим сценарієм, а ритмічність міжнародного фінансування відновиться. Тоді пом’якшення процентної політики не перешкоджатиме забезпеченню курсової стійкості та поверненню інфляції до цільового діапазону на прийнятному горизонті політики, а також водночас підтримає розвиток кредитування та економічне відновлення.
Переважна більшість учасників дискусії очікують, що розмір облікової ставки становитиме 14% наприкінці року, а ще кілька членів комітету вважають, що 13%.
Водночас учасники дискусії погодилися, що НБУ має бути готовий адаптувати монетарну політику в разі зміни балансу ризиків для інфляції та економічного розвитку. Ураховуючи зростання рівня невизначеності, особливо навколо перебігу війни та підтримки України, перегляд траєкторії ставки на всьому прогнозному горизонті є доволі ймовірним для підтримання належних монетарних умов.
Одразу кілька членів КМП зауважили, що ближче до середини року НБУ зможе точніше оцінити реалістичність основних припущень, закладених у прогноз на 2024–2026 роки, та відповідно орієнтуватиметься на цей аналіз у своїх подальших рішеннях щодо облікової ставки, діючи проактивно.