Інфляція в Україні у квітні 2025 року прискорилася до 15,1% у річному вимірі, повідомляє Національний банк України на основі даних Державної служби статистики. За місяць споживчі ціни зросли на 0,7%, що виявилося дещо нижче прогнозованої НБУ траєкторії.
Як пояснює регулятор, пришвидшення інфляції значною мірою пов’язане з наслідками торішніх поганих врожаїв та подальшим підвищенням цін на алкогольні напої й тютюнові вироби. Ціни на сирі харчові продукти зросли на 22,2% у річному вимірі через низькі врожаї та квітневі приморозки. Додатковим фактором став зсув сезонності попиту на деякі харчові продукти через Великдень, який цього року припав на квітень.
Базова інфляція сповільнилася до 12,1%. Зростання вартості оброблених продовольчих товарів залишилося на рівні 17,3%, тоді як непродовольчі товари подорожчали лише на 3,8%. Інфляція послуг трималася на високому рівні 14,6% через зростання заробітних плат і стійкий споживчий попит. Адміністративно-регульовані ціни зросли на 19,5%, що пов’язано з підвищенням акцизів та іншими податковими змінами.
Національний банк відзначає, що проінфляційними чинниками залишаються високі витрати бізнесу на оплату праці в умовах нестачі кадрів та активний споживчий попит. Водночас заходи НБУ зі збереження стабільності на валютному ринку та підтримки інтересу до гривневих заощаджень стримують зростання цін. Додатковий позитивний вплив мало зниження світових цін на нафту та послаблення цінового тиску на внутрішньому ринку електроенергії.
Попри прискорення інфляції у квітні, НБУ спостерігає ознаки послаблення цінового тиску. Згідно з прогнозом регулятора, влітку інфляція має повернутися на траєкторію зниження і вже до кінця 2025 року сповільнитися до однознакового рівня.
Нагадаємо – у березні рівень інфляції прискорився до 1,5% порівняно з 0,8% у лютому та 1,2% у січні. Тоді у річному вимірі інфляція досягла 14,6%.