У березні 2024 року річна інфляція в Україні сповільнилася до 3,2% проти лютневих 4,3%, що є найнижчим рівнем з жовтня 2020 року. За минулий рік зростали ціни на житло, комунальні послуги, освіту, ресторани та готелі, алкоголь, тютюн та охорону здоров’я, попри деяке зниження цін на інші категорії товарів та послуг.
Як зазначається у релізі Державної служби статистики, зростання споживчих цін за місяць прискорилося до 0,5%, у березні проти 0,3% у лютому, а інфляція з початку року зросла до 1,2%. Базова інфляція зросла до 1% у місячному обчисленні, а з початку року вона становила 1,8%.
Головним драйвером інфляції за минулий рік залишаються ціни на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива (у категорії ціни за рік зросли 12,8%) завдяки суттєвому зростанню цін на електроенергію (69,7%). Решта окремих здорожчань складових категорії знаходиться біля нуля, окрім послуг з управління багатоквартирними будинками (4,6%), прибирання сміття (3,7%), а також утримання та ремонт житла (3,1%).
Також суттєво здорожчала сфера освіти (11,8%), сфера послуг ресторанів та готелів (11,7%), а також ціни на категорію різних товарів та послуг (10,4%). Водночас за рік суттєво здорожчали алкогольні напої та тютюнові вироби (8,4%) та сфера охорони здоров’я (8,9%). На це вплинуло зростання цін на фармацевтичну продукцію, медичні товари та обладнання (8,1%) та амбулаторні послуги (11,6%).
Останніми категоріями, які показали зростання цін за минулий рік, були транспорт (3,7%), харчові продукти та безалкогольні напої (2,1%) та зв’язок (0,3%). У категорії транспорту за рік плюс показали як паливо та мастила (5,2%), так і загалом транспортні послуги (6,1%). Серед харчів найбільше стимулювало інфляцію зростання цін на м’ясо та м’ясопродукти (9%), риба та продукти з риби (4,8%), молоко (9,2%), сир і м’який сир (7,9%), масло (12,3%). Зростання цін на безалкогольні напої (5,9%) також стимулювало інфляцію.
Решта категорій — предмети домашнього вжитку, побутова техніка та поточне утримання житла (-0,2%), відпочинок і культура (-1,9%), одяг і взуття (-6,8%) — допомагали стримувати інфляцію через падіння цін. Також в окремих категоріях інфляцію сповільнювало падіння цін на хліб і хлібопродукти (-2,5%), яйця (-24,4%), олія соняшникова (-16,7%), цукор (-10,7%), а також падіння вартості послуг залізничного пасажирського транспорту (-1,7%).