Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) повідомила, що загальний обсяг державних та корпоративних облігацій у світі минулого року перевищив позначку в $100 трильйонів. Водночас процентні витрати урядів країн-членів організації зросли до 3,3% від ВВП, що перевищує їхні витрати на оборону.
Про це пише Reuters. За даними щорічного звіту ОЕСР, у період між 2021 та 2024 роками частка процентних витрат у структурі економічного виробництва зросла з найнижчого до найвищого рівня за останні 20 років.
Хоча центральні банки зараз знижують відсоткові ставки, вартість запозичень залишається значно вищою, ніж до підвищення ставок у 2022 році. Тому дешеві кредити продовжують заміщуватися дорожчими, а процентні витрати, ймовірно, зростатимуть і надалі.
“Така комбінація вищих витрат і більшого боргу ризикує обмежити можливості для майбутніх запозичень у час, коли потреби в інвестиціях більші, ніж будь-коли”, — йдеться у звіті організації.
Експерти ОЕСР застерігають, що найбільші ризики рефінансування мають країни з низьким доходом та високим ризиком, оскільки понад половина їхнього боргу повинна бути погашена протягом наступних трьох років, причому понад 20% — вже цього року.
Організація також звертає увагу на проблеми фінансування переходу до нульових викидів, особливо для країн, що розвиваються. За поточних темпів інвестування ринки, що розвиваються, за межами Китаю зіткнуться з дефіцитом у $10 трильйонів для досягнення цілей Паризької кліматичної угоди до 2050 року.
Нагадаємо – згідно з жовтневим звітом Світового банку, заборгованість 26 найбідніших країн досягла найвищого рівня з 2006 року. Економічний стан цих країн наразі гірший, ніж напередодні пандемії COVID-19.