Більшість опитаних CFA Institute фінансистів не підтримують запуск цифрових валют центральних банків (CBDC). Дослідження свідчить, що центробанкам та урядам доведеться “докласти значних зусиль у сфері освіти та роз’яснювальної роботи, щоб пояснити, навіщо їм запускати CBDC, з якою метою та за яких обставин”.
Як зазначається у звіті інституції, що надає спеціалістам з інвестицій фінансову освіту, з понад 90 000 членів CFA Institute зі США, Швейцарії та Китаю 42% респондентів висловилися за те, щоб центральні банки створювали CBDC, тоді як 34% висловилися проти, а 24% респондентів не визначилися з відповіддю.
Також результати дослідження показали, що, на думку фінансових спеціалістів, їхнє розуміння CBDC є досить обмеженим. Лише 12% респондентів заявили, що вони добре розуміються на цій фінансовій технології.
На регіональному рівні дослідження виявило, що респонденти на розвинених ринках набагато менше підтримують CBDC — 37%, тоді як респонденти на ринках, що розвиваються, більше підтримують ідею впровадження CBDC — 61%. Північна Америка виявилася регіоном з найменш сприятливою думкою щодо запуску CBDC з підтримкою в 33%, тоді як Азійсько-Тихоокеанський регіон продемонстрував найбільш сприятливу думку — 59%, з особливо високим рівнем підтримки в Китаї — 70%, та Індії — 66%.
Така розбіжність пояснюється різним рівнем економічного розвитку та розвиненості ринків капіталу на розвинених ринках порівняно з ринками, що розвиваються. Більшість розвинених ринків вже надають широкий спектр банківських послуг та вибору активів, але цього може не вистачати на ринках, що розвиваються, зазначається у звіті.
На додаток наявність криптовалют і цифрових активів на цих ринках може вже пропонувати потенційним користувачам цінні інновації в інвестиційних можливостях, що робить CBDC зайвою.
Серед причин, чому респонденти виступають проти запуску CBDC, виділяються занепокоєння щодо конфіденційності даних, про що зазначили 50% опитаних, та відсутність прикладів використання CBDC з 40% респондентів.
На регіональному рівні занепокоєння щодо конфіденційності даних було найвищим на розвинених ринках, особливо в США та Швейцарії, і найнижчим в Індії та Латинській Америці. Розвинені ринки також продемонстрували вищий рівень сумнівів щодо цілеспрямованості CBDC — 42%, порівняно з ринками, що розвиваються — 32%.
Попри ризики та виклики, фінансові фахівці також вважають, що CBDC можуть принести багато переваг для індустрії фінансових послуг. Зокрема, респонденти назвали основною причиною підтримки CBDC потенціал збільшення обсягів платежів і грошових переказів, а також зниження ризиків контрагентів і розрахунків у системі, про що зазначили 58% респондентів.
Ще однією причиною до створення CBDC респонденти назвали переконання, що центральні органи влади повинні відігравати центральну роль у розвитку криптовалют. Про цю причину зазначили 100% опитаних у Китаї, тоді як загальний світовий показник становить 30%.
На ринках, що розвиваються, двома основними мотивами для вивчення CBDC є забезпечення подібного до готівки платіжного засобу та сприяння фінансовій інклюзивності. 55% респондентів на ринках, що розвиваються, заявили, що вважають, що CBDC можуть підвищити фінансову доступність, причому найвищі показники зафіксовані в Китаї — 66%, та Індії — 64%.