Зростаюча інфляція, закінчення пандемії, що викликала підвищення попиту на фінансові технології, війна в Україні – все це призвело до сповільнення активного розвитку фінтеху та появи нових викликів, з якими зіткнулися навіть великі гравці ринку.
До початку кризи 2022 року інвестиції в фінтех-стартапи злетіли до історичного максимуму. За даними CB Insights, у 2021 році приватне фінансування цих компаній досягло $132 млрд, що майже на 170% більше, ніж у 2020 році. Проте навесні 2022-го ситуація змінилась: позики здорожчали, індекс Nasdaq, орієнтований на технології, впав майже на 30%, разом з тим апетит інвесторів також зменшився.
На думку галузевих експертів, найбільше сповільнення потоку інвестиційних угод торкнеться компаній, що займаються споживчим кредитуванням, необанків, додатків для біржевої торгівлі та SaaS-постачальників для фінансових компаній. Саме в цих секторах працюють найвідоміші компанії у сфері фінтех. І скорочення їх фінансування може призвести до реалізації різних сценаріїв, від консолідації та викупу до скорочення, як у випадку з Robinhood і Bolt, і навіть повного припинення діяльності з причини банкрутства.
Постачальники споживчого кредитування та BNPL
Саме компанії, що спеціалізуються на споживчому кредитуванні, першими відчують на собі тягар зростання процентних ставок і зменшення обсягів позик. Від іпотечних стартапів до кредиторів студентів, ці компанії найбільше піддаються коливанням на кредитному ринку, оскільки вони обтяжені вимогами до капіталу, необхідного для видачі позик.
“Фінтех-кредитори найбільш схильні до ризику, оскільки їм доводиться витрачати гроші на залучення клієнтів – а витрати останнім часом різко зросли – і їм потрібен капітал або доступ до капіталу, щоб надавати позики”, – розповів Ден Розен, партнер і засновник Commerce Ventures, фірми венчурного капіталу, орієнтованої на фінтех.
Розен навів приклад компаній SoFi і Upstart, що займаються кредитуванням. Акції SoFi знизилися приблизно на 20% з 1 квітня, тоді як акції Upstart впали приблизно на 55% за той же період часу.
BNPL-провайдери, схоже, також не захищені від турбулентності ринку. Вони надають можливість покупцям оплачувати товари, придбані в інтернеті або офлайн-магазинах, частинами і без сплати додаткових відсотків.
Як відомо, 23 травня генеральний директор Klarna, одного з найвідоміших фінтехів у сфері BNPL, заявив про звільнення 10% персоналу компанії, а це близько 700 співробітників. Причинами такого рішення Себастьян Семятковскі назвав війну в Україні, зміну споживчих настроїв, нестабільність фондового ринку та зростання інфляції.
І Klarna не єдина. Акції австралійської компанії Zip, постачальника BNPL-послуг, які на піку коштували $9, зараз коштують близько $1. Sezzle, інший BNPL-провайдер, зазнав ще гіршого падіння. Його акції, що коштували $11,50, впали до приблизно 35 центів. Акції Affirm впали на 37% з 1 квітня.
Необанки
Популярність так званих банків-челенджерів суттєво зросла під час пандемії. Але погіршення макроекономічного середовища може змінити їх позиції на ринку.
Revolut, наприклад, відмовився від виходу на біржу в 2022 році на тлі хиткого ринку IPO. Varo, оцінка якого у вересні минулого року склала $2,5 млрд після залучення інвестицій, відзвітував про чистий збиток у першому кварталі у розмірі $84 млн. Експерти зазначають, що гроші у необанка скінчаться ще до кінця року. Акції двох необанків MoneyLion і Dave знизилися на 30% і 60% відповідно з 1 квітня.
Вартість, необхідна для залучення нових клієнтів, є ключовим фактором для цих бізнесів. Тепер ці витрати зростуть, а прибуток зменшиться.
Програми для торгівлі акціями
За словами Алекса Джонсона, директора з фінтех досліджень у консалтинговій компанії Cornerstone Advisors, “торгівля акціями зазвичай приносить задоволення лише тоді, коли акції зростають. Коли вони падають, це не так весело”.
З іншого боку, відхід від активного трейдингу може стати стимулом для впровадження довгострокових інвестиційних послуг. “Коли акції падають, споживачі, як правило, шукають безпечніше місце в інших інвестиційних сферах”, – додав Джонсон.
Як показують свіжі дані від Apptopia, кількість завантажень найпопулярніших додатків для біржевої торгівлі знизилася на 67% у квітні в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
Фінтех-компанії, що надають програмне забезпечення іншим фінтехам
SaaS (Software as a Service) – це бізнес-модель, при якій постачальник (провайдер) розробляє програмне забезпечення, ліцензує його, управляє ним, і надає бізнес-клієнтам (в даному випадку фінтех-компаніям) доступ до ПЗ через інтернет. Цей сегмент був одним із найпопулярніших серед венчурних компаній минулого року.
Експерти зазначають, що хоча SaaS-постачальники будуть у кращому становищі, ніж їхні партнери, які безпосередньо працюють зі споживачами, вони також зіткнуться з труднощами. І це закономірно, адже їхні клієнти залучають менше власних клієнтів, а отже, попит на нові фінансові технології знизиться.
Ситуація важка, проте кожна криза рано чи пізно закінчується. І ті компанії, що змогли вижити навіть у складні часи, обов’язково стануть успішними в період стабільності та розквіту.
За матеріалами Business Insider