За підсумками 2021 року на електронну адресу кіберполіції надійшло 48 тисяч звернень – це в два рази більше, ніж роком раніше. Про це на пресбрифінгу, присвяченому обговоренню підсумків платіжного та банкоматного шахрайства у 2021 році, розповів Іван Тимошенко, начальник відділу протидії різновидам онлайн-шахрайств, Департамент кіберполіції Національної Поліції України.
За словами представника кіберполіції, найпоширенішими шахрайськими схемами у 2021 році були:
- Продаж неіснуючих товарів або ненадання послуг
- Соціальна інженерія, телефонне шахрайство – з метою отримання доступу до реквізитів карток жертв
- Спонукання до інвестування в піраміди, акції тощо – обіцянки надшвидкого збагачення
- Отримання злочинним шляхом доступу до сім-карток громадян з метою оформлення онлайн кредитів. Іван Тимошенко порадив встановлювати пін-коди на сімки, відключити можливість віддаленого перевипуску картки, а також встановлювати складні паролі на смартфон і банківські додатки.
Також представник кіберполіції зізначив, що шахраї все частіше діють в організованій формі. В 2021 році було затримано 13 організованих груп, які ошукали понад 760 громадян. Щодо 422 осіб було відкрито кримінальні провадження.
За словами Олесі Данильченко, заступниці директора Асоціації «ЄМА», керівниці Форуму Безпеки Розрахунків і Кредитів (ФБР і К), кількість випадків соціальної інженерії зросла на 10% за минулий рік, а також зросло число фішингових сайтів. При цьому кількість випадків банкоматного шахрайства, зокрема кештрепінга, зменшилась на 13%.
Також, за словами Олесі Данильченко, збільшилися середні суми шахрайських операцій по всім основним видам шахрайств, як і дохід шахраїв. У 2021 році шахраї отримали 484,6 млн грн від методів соціальної інженерії та 25,4 млн грн від злочинних дій в інтернеті.
Як зазначив Олександр Карпов, директор Української міжбанківської Асоціації членів платіжних систем «ЄМА», у 2021 році було прийнято новий закон про платіжні послуги, який за шість місяців вступає в силу. Гравців стане більше, вони будуть відкривати платіжні рахунки, займатись емісією, еквайрингом і так далі. Крім того, з’являться гравці, що будуть займатися консолідацією інформації. Це челендж для фінансової, банківської і платіжної індустрії – вступають в силу нові правила, нові повноваження, і шахраї будуть намагатися цим скористатися.