У 2024 році українська екосистема стартапів піднялася на 46 позицію у світовому рейтингу Global Startup Ecosystem Index 2024, а також увійшла в трійку екосистем із найвищими темпами зростання у Центральній та Східній Європі (ЦСЄ) та стала четвертою в регіоні за вартістю. При цьому фаундери стартапів на своєму шляху стикаються з такими перешкодами як нестача фінансування, інвестицій, менторських та акселераційних програм. Це змушує українські стартапи шукати додаткові можливості для росту та розвитку в європейських програмах, які мають на меті підтримати інноваційні та технологічні проєкти. Участь в таких програмах відкриває українським стартапам шлях до розвитку та подальшого масштабування на ринки Європи, а також залучення інвестицій від міжнародних інвесторів та фондів.
Цьогорічна програма EIT Jumpstarter, що ініціюється Європейським інститутом інновацій та технологій (EIT), оголосила 24 інноваційних стартапи, які долають найбільш нагальні проблеми суспільства. Серед них представлені 10 стартапів з України, які були номіновані в категоріях EIT RawMaterials, New European Bauhaus, EIT Urban Mobility та Rebuild Ukraine. EIT Jumpstarter є ініціативою Європейського інституту інновацій та технологій, органу Європейського Союзу.
Цьогорічний фінал програми EIT Jumpstarter відбувся 28 листопада в Будапешті (Угорщина) в рамках конференції EIT Community “Наступне десятиліття інновацій для майбутнього Європи. 10-а річниця Регіональної інноваційної схеми ЄIT”. Спікерками події також стали представниці з України: Ірина Савицька, CEO та співзасновниця Bank of Memories та Наталія Денікеєва, керівниця проєктного офісу Diia City при Міністерстві цифрової трансформації України.
Українські стартапи-переможці
Програма EIT Jumpstarter об’єднує та визначає найперспективніші інноваційні стартапи, які створюються на науково обґрунтованих ідеях та мають на меті розв’язати глобальні проблеми та виклики суспільства. Цього року особливу увагу отримала категорія Rebuild Ukraine, яка була представлена виключно українськими стартапами. Їх мета – розробити технологічні рішення, які будуть спрямовані на розв’язання питань та викликів, пов’язаних із повномасштабним вторгненням та орієнтуватимуться на відновлення України.
До шорт-листа цьогорічної програми за увійшло 10 стартапів з України, такі як: Unconventional Lithium Production (EIT RawMaterials), UrbanGeoWonders (New European Bauhaus), Drive in Five! (EIT Urban Mobility), AgRe (Rebuild Ukraine), CathodMiner (Rebuild Ukraine), Demining Ukraine with us! (Rebuild Ukraine), Drone NonDestructiveTesting (Rebuild Ukraine), Golos (Rebuild Ukraine), INFINITY MAGNITUDE BATTERIES (Rebuild Ukraine) та VeraNet (Rebuild Ukraine).
Стартап Drone NonDestructiveTesting став переможцем у номінації Rebuild Ukraine. Він надає розширену дистанційну діагностику для виявлення та ранжування дефектів інфраструктури за розміром та небезпекою, використовуючи БПЛА та аналітику штучного інтелекту. Моніторинг здійснюється у режимі реального часу, що допомагає створювати комплексні звіти для підвищення безпеки, оптимізації технічного обслуговування та підтримки рішень на основі даних.
Про програму EIT Jumpstarter
Програма EIT Jumpstarter спрямована на підготовку та перетворення інноваційних ідей на стартапи. У 2024 році учасниками програми стали 49 команд з 21 країни, які змагалися у 9 категоріях та отримали гранти на загальну суму 150 000 євро.
Протягом 7 місяців учасники визначали та перевіряли найкращу бізнес-модель для своїх науково обґрунтованих інноваційних ідей. Мета цього процесу – перетворити їхні ідеї на готові до виходу на ринок стартапи. З 600 заявок на навчання було відібрано 180 інноваторів, а 49 найкращих команд потрапили до шорт-листа та мали можливість представити свої ідеї під час пітчингу у Будапешті.
Наступний набір на програму розпочнеться у січні 2025 року, але попередня реєстрація вже відкрита.
Програма EIT Jumpstarter вже підготувала 1180 учасників, які заснували 124 нових стартапів у країнах, що розвиваються. Це сприяло створенню 2100 нових робочих місць. Плани на 2025 рік включають додаткову підтримку талантів з України, Західних Балкан, Середземномор’я та інноваторів з найвіддаленіших регіонів ЄС.