Український фінтех – як і вся фінансова система загалом – проявив неймовірну стійкість після повномасштабного вторгнення росії. Ринок не тільки вистояв, але й продовжив розвиватися, незважаючи на постійні загрози та труднощі. Які напрями фінтеху в Україні є найперспективнішими та варті уваги тих, хто планує вихід на ринок або вже працює на ньому, хоче досягти успіху та зробити суттєвий вклад у перемогу та розквіт нашої держави – читайте в статті.
Відкритий банкінг
У серпні цього року Національний банк затвердив довгоочікувану концепцію відкритого банкінгу. Документ визначив напрями розвитку, дорожню карту та ключові вимоги до впровадження в Україні відкритого банкінгу, який має остаточно запрацювати в нашій країні в серпні 2025 року.
Відкритий банкінг сприятиме трансформації платіжного ринку, стимулюватиме розвиток фінтехів, створить нові можливості для розвитку та масштабування екосистеми, підвищить рівень конкуренції серед учасників платіжного ринку. Все це зрештою призведе до появи великої кількості нових зручних фінансових сервісів та інструментів для задоволення потреб клієнтів.
Зокрема, завдяки Open Banking фінансові сервіси зможуть пропонувати страхові та бухгалтерські компанії, медичні компанії та представники так званої sharing economy. Із впровадженням відкритого банкінгу будуть розвиватись також wealth management, управління інвестиціями тощо. Це сприятиме і зростанню фінансової грамотності.
Найвідомішим фінансовим інструментом, створеним на базі відкритого банкінгу, є BNPL (“buy now, pay later”) – короткостроковий кредит, що виплачується рівними частинами. Відкритий банкінг дає змогу отримати доступ у режимі реального часу до кредитної історії клієнта, що дозволяє зрозуміти, чи варто конкретному клієнту схвалювати BNPL-позику.
Цифрові активи
За даними провідної аналітичної компанії Chainalysis, Україна посіла третє місце в рейтингу глобального індексу використання криптоактивів у 2022 році, поступившись тільки В’єтнаму та Філіппінам. Тобто користувачів криптовалюти серед українців більше, ніж у інших європейських країнах та США. Роком раніше ми займали четверте місце.
З початком повномасштабного вторгнення криптовалюти стали ще більш популярними серед українців та набули більш прикладного значення. Якщо зазвичай більшість користувачів розглядає їх як один із напрямів та способів інвестицій, то в нових умовах криптовалюти стали частіше використовуватися у якості засобу розрахунку та транскордонних переказів.
8 вересня 2021 року Верховна Рада ухвалила закон “Про віртуальні активи”, який 17 лютого 2022 року підписав Президент України. Проте наразі закон не діє. Це станеться, коли набере чинності закон “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо врегулювання обороту віртуальних активів в Україні”. Проєкт цього закону був представлений НКЦПФР у червні та розроблений на основі Регменту ЄС MiCA. Комісія сподівається, що закон ухвалять у вересні, а запрацює він із 2024 року. У такому випадку Україна буде першою в Європі країною, що імплементувала європейські норми регулювання віртуальних активів MiCA.
Що нам дасть чітка нормативно-правова база? Захист інвесторів, зрозумілі умови конкуренції, нові сервіси. Україна зможе залучити міжнародний криптокапітал та міжнародні криптокомпанії. Експерти впевнені, що Україна зможе стати потужним криптохабом.
Штучний інтелект
Нещодавно Україна розпочала роботу над правовим полем для штучного інтелекту. В серпні відбулася перша стратегічна сесія за участю експертів, урядовців, народних депутатів і юристів, на якій обговорювали шляхи, якими може йти Україна у сфері правового регулювання ШІ.
Одне із найважливіших завдань нині – створити умови, за яких топові міжнародні компанії, що займаються штучним інтелектом, прийдуть на український ринок.
“Ми повинні не відставати від всього світу, а очолити тренд ШІ. Розуміти, що відбувається, швидко реагувати та мати власну стратегію. Неможливо говорити про цифрову державу, якщо ми не формуємо прогресивну політику в напрямі штучного інтелекту та адженду для світу”, – повідомив за підсумками стратсесії віцепрем’єр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Використання ШІ в Україні заплановано в різних сферах, зокрема, Мінцифри розробляє віртуального помічника в “Дії”, завдання якого швидко знаходити відповіді на запитання користувачів. Крім того, ШІ допомагатиме Держстату обробляти й аналізувати дані. Окремо важливо відзначити користь ШІ у військових технологіях.
Інструменти для управління особистими фінансами
Повномасштабна війна призвела до втрати джерел доходів та зниження платоспроможності населення. Фінансові проблеми спонукають людей скорочувати витрати та ретельно їх планувати, шукати можливості для заощаджень. Внаслідок цього зростає попит на інструменти, що допомагають управляти особистими фінансами й ухвалювати вірні рішення.
У світі тренд на програми для управління власним (або ж сімейним) бюджетом також актуальний ще з початку пандемії. За прогнозами Verified Market Research, оцінка глобального ринку програмного забезпечення для особистих фінансів може сягнути понад $1,42 млрд до 2026 року.
Тож перспективи фінтех-компаній у розробці мобільних застосунків для керування особистими фінансами важко переоцінити. Використовуючи переваги відкритого банкінгу та технології штучного інтелекту, фінтехи можуть розробити низку корисних продуктів, які дозволять користувачам відстежувати різні грошові потоки, планувати витрати, заощаджувати кошти та навіть примножувати капітал.
Фінансування бізнесу
Війна принесла величезну кількість викликів для бізнесу. Нині одним із найголовніших запитів серед підприємців є доступ до фінансування та пошук нових джерел фінансування. Минулого року в Україні запустили маркетплейс фінансових можливостей, на якому малий і середній бізнес може дізнатися про доступні програми фінансування, ознайомитися з конкретними пропозиціями від фінансових компаній і навіть зв’язатися з ними для уточнення інформації.
Спрощення доступу МСБ до фінансування, запуск нових фінансових інструментів та сприяння залученню додаткового капіталу – це ті перспективні напрямки, на яких необхідно зосередитись задля підтримки українського бізнесу та відновлення його після перемоги.