Акціонерне товариство “Фонд декарбонізації України”, державний фонд для підтримки енергоефективних ініціатив, отримав від Національного банку ліцензію на діяльність фінансової компанії з правом надання коштів та банківських металів у кредит. Одночасно з отриманням ліцензії на діяльність фінансової компанії фонд набув статусу фінансової установи.
Як зазначається у релізі регулятора, основна мета діяльності фонду — стимулювання реалізації енергоефективних заходів, впровадження енергосервісу, збільшення використання відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива, а також скорочення викидів вуглецю. Організація була створена для фінансового забезпечення реалізації державних цільових програм та впровадження фінансово-кредитних механізмів у сфері енергоефективності.
На сайті організації зазначається, що його фінансування відбувається зі спеціального фонду державного бюджету — Фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації України, що почав діяти зі змінами в держбюджеті на початку 2024 року. Основними джерелами фінансування є екологічний податок за викиди вуглекислого газу та державні запозичення. Також планується залучення міжнародних кредитів і грантів.
Кошти фонду спрямовуватимуться на фінансування державних програм у сфері енергоефективності, підвищення використання відновлюваних джерел енергії та виплату компенсацій за кредитними та лізинговими договорами в цій сфері.
Серед послуг фонду перелічуються надання кредитів на суму від 120 тисяч до 25 млн грн терміном від 1 до 10 років. Відсоткова ставка за кредитами — пільгова, до 9% річних. Вона може бути зменшена на 2% за умови використання в проєкті обладнання національного виробника.
Серед потенційних позичальників: фізичні особи-підприємці, юридичні особи приватного права власності (включаючи енергосервісні компанії), підприємства державного або комунального сектору економіки та органи місцевого самоврядування. Для отримання кредиту заявник має провадити діяльність не менше 1 року.
Процес кредитування включає оцінку кредитної спроможності позичальника фондом та оцінку проєктів Держенергоефективності на відповідність критеріям. Після отримання кредиту здійснюється моніторинг досягнення заявлених показників зі скорочення енергоспоживання та декарбонізації.