Міністерство економіки України оприлюднило інформацію про виконання програми “Національний кешбек”, результатами якої поділився голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. Як написав очільник податкового комітету, висновки щодо виконання програми є невтішними.
Виплати кешбеку за грудень-січень, що мали відбутися в третій декаді лютого, затримались й почали надходити на картки громадян лише з 7 березня, хоча перебували в статусі “в обробці” ще з 18 лютого. Загальна сума виплаченого кешбеку за цей період склала 714 мільйонів гривень, які отримали 3,4 мільйона осіб.
У середньому кожен учасник програми отримав 105 гривень компенсації за місяць, що недостатньо навіть для оплати дешевого пакета мобільного зв’язку, наголосив Гетманцев. Примітно, що фактична сума виплат виявилася значно меншою за нараховану – за даними самого міністерства, українці накопичили 436 мільйонів гривень за грудень і 414 мільйонів гривень за січень, що разом становить 850 мільйонів гривень.
Від початку програми за період з вересня 2024 року по січень 2025 року громадянам перераховано лише 1,1 мільярда гривень, хоча тільки на 2024 рік планувалося виділити 3 мільярди гривень. Низький інтерес споживачів призвів до того, що заплановані кошти не були повністю витрачені. За словами Данила Гетманцева, середньомісячна виплата в розмірі менш як 200 мільйонів гривень не стала тією серйозною підтримкою для розвитку економіки, як це анонсувалося авторами програми.
“Виникають питання і щодо кількості осіб, яких в Мінекономіки називають «активними користувачами» програми Нацкешбеку. На початок січня таких було 4,5 мільйони, на початок лютого – вже понад 5 мільйонів, а виплати за грудневі та січневі витрати отримали усього 3,4 млн громадян. Різниця свідчить або про хибне застосування терміну «активні користувачі програми» або про помилку у розрахунках”, – наголосив голова податкового комітету.
Також темпи приєднання виробників до участі у програмі майже зупинилася:
- середина листопада 2024 року – 1586 виробників (324 тис. товарів);
- станом на 3 лютого – понад 1700 виробників (365 тис. товарів);
- станом на 7 березня – 1756 виробників (369 тис. товарів).
Раніше Гетманцев заявляв, що потенціал зростання «Національного кешбеку» поступово вичерпується, якщо ще не вичерпався. За словами голови податкового комітету, далі загальні щомісячні суми “крутитимуться” біля нині досягнутих позначок, а виплати на одну людину – на рівні 100 гривень.