Іван Павловський, CEO, співзасновник, автор Incrypted
У 2021 році, після чергового криптовалютного ралі та досягнення курсом Bitcoin BTC рівня в $69 000, регулятори та Центральні банки багатьох країн звернули увагу на індустрію, міцно задумавшись про її контроль. Так, регуляція сфери відбувалася в окремих регіонах і раніше, але тільки у 2020-х набула масового характеру – почалося масове розроблення законів, сертифікація, KYC, AML і податкові збори.
Одним із варіантів непрямого контролю стало масове вивчення перспектив CBDC.
- Що таке CBDC і як одразу безліч держав прийшли до ідеї їх створення
- У чому відмінність від криптовалют і як вони можуть змінити фінансову сферу
- Які країни найближчі до запуску нової валюти і коли це станеться
На всі ці запитання послідовно відповімо в цій статті. І почнемо з визначення.
Що таке CBDC (Central Bank Digital Currency)
CBDC – це цифрова форма національної валюти, що випускається і контролюється Центральним банком. Теоретично, її основою виступає блокчейн, також як і в кожній криптовалюті, але позбавлений свого головного механізму – децентралізації.
На відміну від децентралізованих криптовалют, CBDC перебувають під 100% контролем держави. Вони не схильні до волатильності ринку, але будучи прив’язаними до курсу місцевої фіатної валюти, схильні до інфляції та її цінових змін.
Як і криптовалюти, CBDC можуть запропонувати нові переваги для переказів:
- Висока швидкість операцій на будь-яких напрямках, включаючи міжнародні
- Низькі комісії при низькій вартості транзакцій (скорочення витрат)
- Пряма взаємодія з мережею без посередників в особі звичайних банків
Але централізація CBDC змінює все: дає більше контролю ЦБ і менше свободи.
- Випуск активів перебуває в руках держави, тобто Центрального банку
- Регулятор може в будь-який момент блокувати операції та гаманці громадян
- Усі операції можуть бути перевірені та відстежені до джерела коштів
Усе це створює масу переваг для держав як інструменту контролю – податкові збори, боротьба з відмиванням грошей, стимулювання економіки завдяки введенню цільових або обмежених у часі активів – але дає безпрецедентно високий рівень управління фінансами громадян з боку одного регулятора.
Це не тільки небезпечно за визначенням, а й прямо суперечить ідеям Bitcoin і криптовалют загалом як фінансової системи, де єдиний управитель коштами – їхній власник. І жодна транзакція не може бути заблокована.
Причинами їх появи називають зниження готівкового обороту, зростання швидкості та доступності транзакцій, але головна причина одна – бажання ЦБ зберегти контроль над грошима своїх громадян, витримавши конкуренцію зі справжніми криптовалютами.
Як держави почали масове вивчення CBDC
У 2020 році тільки близько тридцяти країн розглядали можливість запуску CBDC, але після крипторалі 2021 року їхня кількість різко зросла. До 2023 року їхня кількість сягнула 130 юрисдикцій – переважна більшість світових економік, на які в сукупності припадає майже весь глобальний ВВП (включно з 19 членами G20).
Хоча значна частина держав усе ще обмежується вивченням та експериментами, понад 60 країн уже перебувають на фінальних етапах розробки. Деякі перейшли до активного тестування: Китай і Нігерія впроваджують цифрові валюти на рівні цілих регіонів – цифровий юань і найра вже використовуються в пілотних транзакціях.
Які країни вже тестують або впроваджують CBDC?
- Країни, які впровадили CBDC. На сьогодні шість країн офіційно запустили валюти: Багами (Sand Dollar), Нігерія (e-Naira), Ямайка, Індія, Китай (e-CNY – найбільш просунута стадія: масові тести, інтеграція з Alipay/WeChat Pay).
- Країни, що проводять пілотні проєкти. Понад 40 країн і союзів, серед яких: Бразилія, Європейський Союз, Швеція, Таїланд і Казахстан.
- Країни на стадії досліджень. Наприклад, Грузія, що планує запуск цифрового ларі та уклала угоду з Ripple, Україна, що готується до проведення тестових операцій в e-гривні 2025 року.
- Країни, які відмовилися від впровадження CBDC. В єдиній особі – США.
У США вивчення CBDC було поставлено на паузу. Голова ФРС Джером Пауелл прямо заявив, що не планує просувати цифровий долар протягом свого терміну. Ба більше, чинна адміністрація робить ставку на інший вектор: підтримку криптоіндустрії та легалізацію стейблкоїнів як «цифрового долара», розробку нормативної бази та формування BTC-резерву як частини економічної стратегії.
Крім того, один з указів Трампа прямо заборонив створення або просування CBDC.
Інший напрямок спостерігається в країнах із протилежним підходом до обігу криптовалют. У Китаї цифровий юань розвивається швидкими темпами і впроваджується в роздрібну торгівлю. Там CBDC виступає як інструмент тотального контролю – не тільки за грошима, а й за поведінкою. У цій політиці все послідовно: якщо криптоактиви заборонені, є лише одна альтернатива – державна CBDC.
Зазначимо тенденцію: у країнах, орієнтованих на відкритий ринок і цифрову конкуренцію, схиляються до моделі з легалізованими стейблкоїнами. Цей самий шлях, як і в США, обрали і в Євросоюзі. Країни ж, де цифрова трансформація йде під знаком контролю, просувають CBDC як «єдину допустиму» цифрову валюту. При цьому інші активи заборонені й оголошені небезпечними для економіки.
Який вплив CBDC можуть мати на монетарну політику?
- Пряма трансляція. CBDC дозволяють банкам безпосередньо взаємодіяти з населенням, минаючи комерційні банки. Це дає можливість точково стимулювати споживання (наприклад, через цільові цифрові гроші з датою «згоряння»), впроваджувати антикризові заходи без посередників, а також гнучко адаптувати політику до різних регіонів і груп населення.
- Посилення контролю над грошовим обігом. CBDC створюють прозору, відстежувану систему. Це дає змогу управляти інфляцією, оперативно реагувати на економічні тренди та мінімізувати тіньовий обіг.
- Нові інструменти. Центробанк отримує можливість впроваджувати від’ємні відсоткові ставки, управляти прибутковістю цифрових гаманців або в реальному часі регулювати грошову масу та емісію.
- Послаблення ролі комерційних банків. CBDC можуть зменшити залежність від банківських депозитів, змінюючи традиційну роль банків як посередників і посилюючи свою роль: розподіл субсидій, заробітних виплат і допомог.
- Глобальна конкуренція валют. Цифрові валюти дають деяким країнам шанс кинути виклик домінуючим валютам (наприклад, долару США), просуваючи власні цифрові альтернативи в міжнародних розрахунках.
Цікаво відзначити ще один важливий момент. Усі переваги CBDC – прості розрахунки, низькі та швидкі перекази, інклюзивний доступ до грошей без банківських рахунків – доступні під час прямої роботи з криптовалютами. При цьому CBDC несуть у собі ризики, що не притаманні Bitcoin та іншим активам – загроза конфіденційності та приватності, контроль над витратами, ризик скасування угод і блокування гаманця.
Коли чекати повсюдного впровадження CBDC
Попри статистику минулих років, що свідчить про високий інтерес Центральних банків до запуску CBDC, про яку ми писали вище, у 2025 році увага до них стала більш стриманою. Згідно з дослідженням OMFIF, частка ЦБ, що знизили активність у розробці власної цифрової валюти, зросла з 0% у 2022 році до 15% у 2025.
Число регуляторів, які прискорили впровадження, впало з 38% до 18%, третина ЦБ перенесла запуск. Більшість очікує впровадження тільки в наступні десять років.
Причини сповільнення: невизначеність у регулюванні криптовалютних активів, складність управління, вимоги до масштабованості та приватності на тлі збільшення обсягів даних, які збирають, політичні та економічні чинники.
Навіть за сприятливих умов шлях до впровадження CBDC займе роки. А ті країни, хто зважиться на цей крок, повинні будуть не тільки впровадити технологію, а й завоювати довіру громадян, переконавши їх у перевагах нових грошей. При цьому, як показує поточна динаміка, дедалі більше країн бачать альтернативу у вільних цифрових валютах, які вже стали не просто активом, а новою формою участі в економіці: без посередників, без регуляторів, але з повною відповідальністю за свої рішення.
І саме ця якість має стати орієнтиром для фінансових систем майбутнього.