Олександр Масло, технічний керівник All Crypto Mechanics
Ставлення традиційного банківського сектору у Західній Європі до операцій з криптовалютами зазвичай негативне: майже всі операції з купівлі криптовалют не лише контролюються, але й дуже часто просто блокуються. У багатьох випадках приватні інвестори стикаються з ситуаціями, коли банки після проведення операцій на суми від 50 000 євро просто надсилають повідомлення, що рахунок буде закрито, а клієнту відмовляють у подальшому обслуговуванні. Регуляторних або інших юридичних підстав для цього у західноєвропейських країнах немає.
Нещодавно я відвідував інвестзахід у Відні, де презентував криптопроєкт All Crypto Mechanics. На цьому ж заході презентували свої продукти представники провідного австрійського банку. Після презентації мені стало цікаво запитати думку банкірів щодо криптопроєктів. Їхня відповідь була такою: “Все, що ви розповідали у своїй презентації про те, що банки негативно ставляться до крипти та закривають рахунки своїх клієнтів – це правда, і ми так робили ще 6 місяців тому. А зараз ми запускаємо свій проєкт з інвестицій у крипту в партнерстві з великою австрійською криптобіржею”. Я запитав: “А що трапилося 6 місяців тому, що ви негативну позицію змінили на відкриту? – «У нас пішов на пенсію член правління, а на його місце прийшов новий 45-річний, що поставив за мету стати більш інноваційним банком та відкритися для нового покоління інвесторів». Ця відповідь ще раз доводить, що не регуляторні зміни, а просто небажання окремих банкірів ставлять інвестиції у криптопроєкти під загрозу.
Якщо ми поглянемо на ситуацію з інвестиціями у різні класи активів – нерухомість, акції, крипта і валюти – тут також виникає цікавий парадокс: інвестор дуже часто не може використовувати один тип активу до іншого. Наприклад, у вас є портфель акцій провідних технологічних компаній світу та портфоліо криптовалют. Якщо ви спробуєте отримати фінансування нерухомості або частки у бізнесі, то з великою долею ймовірності банк не буде розглядати ніякі інші активи, крім готівки та вашого трудового договору.
І сама спроба інвестувати у різні активи виявляється дуже складним процесом в інструментальному плані. Для початку інвестування у крипту інвестору потрібно пройти верифікацію з ідентифікацією документів, завести гаманець, перевести гроші з банківського рахунку чи кредитної картки (фіат) у криптосвіт, підлючитися до криптоброкера, зареєструватись на криптобіржі… а ще, ймовірно, не на одній, бо умови стейкінгу, торгівлі та інших послуг дуже відрізняються. Все це окремі платформи, реєстрації, облікові записи, підтверження реєстраційних даних.
Інвестиції в акції теж потребують брокерів. Дуже зручні у користуванні необанки на кшталт Revolut не пропонують кредитні інструменти (кредити на авто або іпотеку там взяти як правило не вийде). Все це заставляє малого та середнього інвестора або витрачати дуже багато часу для вивчення інструментів та платити за свої помилки, або просто відмовлятися від певних механізмів.
Ми у проєкті All Crypto Mechanics вирішили допомогти та надати можливість інвесторам-початківцям, а також професіоналам використовувати усі фінансові інструменти в традиційних банківських активах, а також в «нових» – криптоактивах. Для цього ми будуємо екосистему, що складається з криптобіржі, банку, криптогаманця, а також академії інвестування. Це дозволить надавати усі послуги «з одних рук», а також максимально автоматизувати та полегшити процеси для користувачів.
Вже на старті проєкту ми зіткнулися з труднощами, що лише підтвердили нашу теорію про необхідність такої інфраструктури: ми не змогли знайти платіжну систему, що дозволила б нам підключити на сайт готовий модуль прийому платежів та перерахування їх на наш рахунок ICO. Усі платіжні провайдери від Stripe до PayPal, щойно чули про криптопроєкт, відразу відмовляли нам. Наявність усіх ліцензій та дозволів, сертифікацій AML не змінило ситуації. Таким чином нам довелося шукати партнерський банк та писати застосунок, що дозволив розпізнавати платежі та транслювати це в крипто.
Зараз проєкт на фазі запуску, що стартує 15 грудня з біржі. На початку лютого ми чекаємо на нашу EMI ліцензію для банка, що дозволить нам самостійно обслуговувати операції з перетворенням грошей у криптоактиви, а також випускати кредитні картки із кешбеком. Паралельно виходить апаратний криптогаманець та академія для навчання користувачів. Наша ціль – Ми побудувати відкриту інфраструктуру для фінансового світу.