30 листопада революційному чатботу, створеному на основі штучного інтелекту, ChatGPT виповнився рік. Невдовзі після запуску сервіс, що відповідав на запитання користувачів у розмовній манері, набув рекордної популярності. Кількість користувачів перевищила 1 мільйон лише через п’ять днів після запуску. Через два місяці, у січні 2023 року, застосунок нараховував уже близько 100 мільйонів активних користувачів, а в жовтні цього року – близько 1,7 млрд у всьому світі, згідно з даними Similar Web.
Як ChatGPT від OpenAI вдалося за рік здійснити революцію у світі? Та що чекає на генеративний штучний інтелект у майбутньому? Про це детальніше у статті.
Як змінився світ після запуску ChatGPT
2022 рік став викликом для індустрії технологій. Компанії масово скорочували штат та бюджети, акції техногігантів різко впали, а оцінка стартапів зменшилась на мільярди. У той же час високі відсоткові ставки заморозили фінансування стартапів, тож загроза краху нависла над технологічним сектором, змусивши деяких проводити паралелі з крахом доткомів понад два десятиліття тому.
Але 30 листопада світ захопив експериментальний чатбот під назвою ChatGPT, який випустив стартап OpenAI. Користувачі були вражені його здатністю вести розмови, які дуже схожі на людські, писати електронні листи, а також відповідати на пошукові запити стислими результатами. Лише за два місяці ChatGPT став найшвидше зростаючим споживчим застосунком в історії. Це викликало гонку ШІ серед техногігантів.
Зокрема, у лютому Google анонсувала свій чатбот зі штучним інтелектом під назвою Bard. Він працює на основі власної великої мовної моделі та використовує інформацію з інтернету, щоб відповідати на запити користувачів у розмовній формі. Bard може підключатися до інших інструментів Google, таких як Gmail, Документи та YouTube, щоб генерувати персоналізовані відповіді.
У листопаді Amazon представила власний чатбот зі штучним інтелектом Q. Цей “генеративний помічник на основі штучного інтелекту” призначений для того, щоб допомогти працівникам спростити такі завдання, як систематизація документів, проведення досліджень і створення чернеток електронної пошти.
Тема генеративного штучного інтелекту стала найбільш обговорюваною цьогоріч. І не лише з точки зору нових можливостей та перспектив, а й загроз. ChatGPT полегшив життя мільйонам людей, наприклад, написавши людині, для якої англійська мова не є рідною, гарний супровідний лист для заявки на роботу, або склавши людині з певними дієтичними обмеженнями меню. При цьому школи та вчителі по всьому світу намагаються з’ясувати, як краще використовувати технологію, яка одночасно може бути репетитором для кожної дитини та писати за неї домашні завдання й есе.
Неоднозначним є й питання впливу генеративного ШІ на зайнятість. Одне з досліджень виявило, що використання ChatGPT може підвищити продуктивність співробітників консалтингової фірми приблизно на 40%. Водночас інше дослідження показало, що лише через кілька місяців після запуску ChatGPT цей інструмент негативно вплинув на можливості працевлаштування та заробіток фрілансерів, таких як копірайтери та графічні дизайнери. OpenAI також представив інструмент на основі ШІ для створення зображень Dall-E, і він не лише загрожує зайнятості представників креативних професій, а й їхньому авторському праву, оскільки твори використовуються для навчання інструментів ШІ без відповідних дозволів.
Незважаючи на те, що штучний інтелект як технологія застосовується компаніями вже декілька років, саме ChatGPT викликав бурхливі обговорення на кожній конференції та у кожному залі засідань в 2023 році.
Новий світ
На даному етапі світ все ще намагається з’ясувати, для чого можна використовувати такі інструменти штучного інтелекту, як ChatGPT. Пошук призведе до нових способів, за допомогою яких інструменти генеративного ШІ матимуть кращий вплив на суспільство. Та чи адаптується суспільство до цього? Люди зможуть або ж отримати більше вільного часу для сім’ї та відпочинку, або ж величезну прірву між тими, хто втратив роботу у новому світі, та тими, хто отримує величезні гроші від роботи ШІ-інструментів.
Зрештою, потенційна загроза від штучного інтелекту стала, як вважається, однією з причин неочікуваного звільнення CEO OpenAI Сема Альтмана напередодні річниці запуску ChatGPT. Декілька джерел повідомляли, що раді директорів стало відомо про відкриття дослідниками OpenAI штучного інтелекту, який може загрожувати людству. І хоча Альтман неодноразово наголошував, що безпека ШІ-розробок є одним із найважливіших питань для компанії, рада директорів була начебто стурбована поспішною комерціалізацією моделі без глибокого вивчення її можливого впливу. Нині, як відомо, Сем Альтман повернувся на посаду генерального директора OpenAI.
Вплив штучного інтелекту залежатиме від конкретних бізнес-функцій, для яких він застосовуватиметься, а також від галузі. Як зазначається у дослідженні McKinsey, майже всі галузі отримають переваги від запровадження технології генеративного ШІ у маркетингу та продажах. Але високі технології та банкінг зможуть використовувати потенціал ШІ також для прискорення розробки програмного забезпечення.
Науковці певні, що штучний інтелект може збільшити глобальний ВВП завдяки підвищенню продуктивності праці. Однак, щоб скористатись цим підвищенням продуктивності, працівникам необхідно покращувати свої навички та вміння. А зростання глобального ВВП може призвести, в свою чергу, до більш стійкого, інклюзивного світу.