Частка іпотечних кредитів, що оформлюються поза державною програмою “єОселя”, зросла з початку 2025 року до 4,5%. Як повідомила заступниця голови правління банку “Глобус” Олена Дмітрієва, понад 60% таких “комерційних” кредитів надаються на купівлю житла на вторинному ринку, ще близько 40% — на первинному.
Про це пише Інтерфакс-Україна. Ринок іпотеки в Україні продовжує існувати переважно завдяки програмі “єОселя”, яка пропонує суттєво нижчі відсоткові ставки порівняно з банківськими умовами.
“Банківські кредити поки що не здатні конкурувати з державною програмою — ставки вдвічі вищі”, — пояснила Дмітрієва. Водночас вона наголосила на важливості збереження і розвитку банківських програм, які є більш гнучкими для позичальників, зокрема, не встановлюють вікових обмежень щодо житла.
За словами банкіра, однією з ключових умов розвитку іпотеки в нинішніх умовах є співпраця банків з забудовниками. Такий формат дозволяє знизити ризики для покупців нерухомості на етапі будівництва і зменшити процентну ставку на 2–5 п. п.
За перші п’ять місяців 2025 року більшість банківських іпотек на первинному ринку оформлювалися на житло вартістю від 2,3 до 2,8 млн грн. Переважно це квартири з площею від 45 до 70 кв. м, з першим внеском до 30% і строком погашення до 20 років. До 80% таких кредитів припадає на Київ, Київську область, Львів, Івано-Франківськ та Закарпаття — відносно безпечні регіони.
Програма “єОселя”, яка діє вже понад два роки, залишається основним драйвером іпотеки. Всього за час існування програми оформлено понад 17 тисяч кредитів на суму понад 28 млрд грн.
У лютому цього року голова НБУ Андрій Пишний повідомив, що регулятор розпочинає розробку комплексної стратегії розвитку іпотечного кредитування. За словами банкіра, над відповідним документом працює Рада фінансової стабільності, до якої входять НБУ, Мінфін, Мінекономіки та Нацкомісія з цінних паперів. Пишний тоді підкреслив, що пільгова програма “єОселя” допомогла підтримати ринок і позичальників у критичний момент, проте розвиток іпотеки не може базуватися виключно на субсидійованому кредитуванні.