Основними перешкодами для ведення бізнесу у воєнний час більшість опитаних підприємців (61%) назвали брак робочої сили. Про це під час Бізнес-саміту 2024, організованого проєктом USAID IBR та присвяченого питанням залучення фінансування для мікро-, малих та середніх підприємств, розповів Олексій Соболев, перший заступник Міністра економіки України.
До трійки найбільших перешкод опитувані віднесли також питання безпеки (56%) та перебої з електро-, водо- або теплопостачанням (45%). Серед інших труднощів:
- зростання цін на сировину, матеріали, послуги (45%)
- зменшення попиту на продукцію/послуги (33%)
- складнощі з логістикою (17%)
- брак обігових коштів (11%)
- розрив ланцюжків постачання (10%)
- пошкодження майна внаслідок бойових дій (3%)
- тиск з боку контролюючих чи правоохоронних органів (2%).
Також Олексій Соболев представив основні цілі та заходи Стратегії розвитку малого та середнього бізнесу до 2027 року, ухваленої урядом нещодавно. Серед них: відновлення та спрощення ведення бізнесу; перехід до інноваційного, цифрового та зеленого підприємництва (включаючи використання ШІ та інших передових технологій); фокусування на людському капіталі (освітні програми тощо); збільшення експорту.
Юлія Вітка, заступниця керівника Проєкту USAID “Інвестиції для стійкості бізнесу”, зазначила, що потреби українських підприємств, 90% яких зазнали втрат внаслідок вторгнення росії, складають $486 млрд (станом на 24 лютого 2024 року).
Для підтримки українського бізнесу минулого року було запущено Проєкт USAID “Інвестиції для стійкості бізнесу” (IBR), який використовує свій грантовий фонд для інвестування в український бізнес. Серед партнерів проєкту – банки, лізингові компанії, страхові та інвестиційні компанії, а також інші компанії, які залучають кошти і спрямовують їх на продуктивні інвестиції. У співпраці з ними USAID IBR надає допомогу підприємствам в отриманні доступу до різноманітних фінансових продуктів (кредитів, лізингу, страхових полісів) та розширення доступу до змішаного фінансування на прийнятних умовах для підтримки їхньої діяльності.
Тривалість проєкту – до 12 липня 2027 року, загальний бюджет – $93 млн. За підсумками першого року реалізації програми було підтримано 810 МСП, у тому числі 573 представники агросектору.