Базельський Комітет з питань банківського нагляду при Банку міжнародних розрахунків (BIS) опублікував звіт, в якому підсумовуються останні події у сфері діджиталізації фінансів. Глобальним регулятором розглядаються наслідки цифровізації фінансів та зважуються як ризики, так і переваги, які приносять нові технології.
Як зазначається у релізі BIS, у звіті розглядається використання ключових інноваційних технологій у різних аспектах банківського ланцюжка створення вартості, включаючи інтерфейси прикладного програмування, штучний інтелект і машинне навчання, технологію розподілених реєстрів і хмарні обчислення. У ньому також розглядається роль нових технологічно оснащених постачальників (наприклад, бігтех, фінтех і сторонніх постачальників послуг) і бізнес-моделей.
Регулятор підкреслює, хоча діджиталізація може принести користь як банкам, так і їхнім клієнтам, вона також може створити нові вразливості та посилити існуючі ризики. До них можна віднести більші стратегічні та репутаційні ризики, більшу кількість факторів, які можуть вплинути на операційні ризики та стійкість банків, а також потенційні загальносистемні ризики через посилення взаємозв’язків. Банки впроваджують різні стратегії та практики для зменшення цих ризиків, але ефективне управління та процеси ризик-менеджменту залишаються фундаментальними.
Діджиталізація створює регуляторні та наглядові наслідки як для банків, так і для наглядових органів. До них у BIS відносять моніторинг ризиків, та прийняття відповідального підходу до інновацій, захист даних та впровадження надійних процесів управління ризиками, а також забезпечення необхідних ресурсів, персоналу та можливостей для оцінки та пом’якшення ризиків, пов’язаних з новими технологіями та бізнес-моделями.
Комітет планує продовжити стеження за розвитком подій, пов’язаних з діджиталізацією фінансів. У разі необхідності він розгляне питання про те, чи потрібні додаткові стандарти або рекомендації для зменшення ризиків і вразливостей.