Українські банки повідомили про видачу 427 іпотечних кредитів на загальну суму 795 млн грн. Про це свідчать дані щомісячного Опитування банків про іпотечне кредитування, пише пресслужба Національного банку України.
Згідно з результатами опитування, 232 кредити на 437 млн грн надано на первинному ринку нерухомості, з них 87 на 168 млн грн – під заставу майнових прав на майбутнє нерухоме майно. Також 195 кредитів на 358 млн грн надано на вторинному ринку нерухомості.
Під час опитування відповіді надали 39 банків із часткою понад 95% від загального валового іпотечного портфеля, з яких про видачу нових іпотечних кредитів поінформували 13 банків.
Середньозважена ефективна ставка становила 8% річних на первинному ринку та 9,5% на вторинному ринку.
Частка непрацюючих кредитів за I квартал скоротилася з 18,5% до 15% (більшою мірою через зростання обсягу нових кредитів, але й обсяг NPL скоротився).
У регіональному розрізі найбільше іпотечних кредитів у березні видано:
- у Київській області (145 договорів на загальну суму 287 млн грн, або 36% від загального обсягу);
- у місті Києві (95 договорів на 196 млн грн);
- у Львівській області (20 договорів на 42 млн грн);
- в Івано-Франківській області (23 договори на 39 млн грн);
- у Волинській області (13 договорів на 24 млн грн).
Як і раніше, переважну більшість кредитів на купівлю нерухомості було надано в межах державної програми доступного кредитування житла “єОселя”. Триває перебудова програми, тож зростання портфеля іпотечних кредитів дещо уповільнилося, однак ця перебудова необхідна для подальшого розвитку ринку.
Зауважимо – у лютому цього року голова НБУ Андрій Пишний повідомив, що регулятор розпочинає розробку комплексної стратегії розвитку іпотечного кредитування. За словами банкіра, над відповідним документом працює Рада фінансової стабільності, до якої входять НБУ, Мінфін, Мінекономіки та Нацкомісія з цінних паперів. Пишний тоді підкреслив, що пільгова програма “єОселя” допомогла підтримати ринок і позичальників у критичний момент, проте розвиток іпотеки не може базуватися виключно на субсидійованому кредитуванні.