Вартість фінансово-технологічних компаній у Сполучених Штатах скоротилася більше ніж удвічі з пікових показників осені 2021 року. Низка великих фінтехів втратили від половини до більшої частини вартості на тлі суттєвого падіння залучень у цьому році.
Як зазначає Forbes, акції публічних фінтех-компаній США впали на 60% порівняно з піком восени 2021 року.
Через негаразди у сфері фінтеху зміни у списку 2023 року були незначними, якщо порівнювати з попереднім роком. Жоден із минулорічних лауреатів не став публічним, жодна нова компанія не мала великих раундів фінансування, які призвели б її до цього списку.
За їх даними, оцінка Stripe — лідера поточного та торішнього рейтингу десятки найбільших фінтех-компаній Америки, впала на 47% — з $95 млрд до $50 млрд. Другу та третю сходинку нині займають проєкти Chime та Ripple, що поки нині оцінюються в $25 млрд та $15 млрд відповідно.
У виданні підкреслюють, що наведені оцінки стартапів, за винятком Stripe, можуть не відображати реальність. Більшість компаній зі списку востаннє оцінювалися більше року тому. В основі їх оцінки лежать інвестраунди, закриті при більш сприятливій кон’юнктурі: наприклад, для Chime це серпень-2021, а для Ripple — січень-2022.
Серед компаній у списку десятки найбільших фінтехів у США згадуються:
- Stripe з оцінкою $50 млрд від березня-2023;
- Chime з оцінкою $25 млрд від серпня-2021;
- Ripple з оцінкою $15 млрд від січня-2022;
- Blockchain.com з оцінкою $14 млрд від березня-2022;
- Plaid з оцінкою $13,4 млрд від квітня-2021;
- OpenSea з оцінкою $13,3 млрд від грудня-2021;
- Brex з оцінкою $12,3 млрд від січня-2022;
- GoodLeap з оцінкою $12 млрд від жовтня-2021;
- Bolt з оцінкою $11 млрд від січня-2022;
- Alchemy з оцінкою $10,2 млрд від лютого-2022.
Знаковим у цьому контексті називають втрати у NFT-маркетплейса OpenSea. Хоч нині він у списку займає шосте місце та оцінюється в $13,3 млрд, це відповідає його останній оцінці у 2021 році. Водночас з того часу він втратив лідерство в NFT-сегменті: місячний обсяг транзакцій обвалився у 25 разів — з $4,8 млрд до менш як $200 млн.
Стартап Klarna, що займав друге місце у минулорічному рейтингу найбільших фінтехів, подешевшав на 85% — з $46 млрд до $6,7 млрд, і нині взагалі випав з десятки найбільших. Цьогоріч там планують вперше за 5 років вийти на річний прибуток.
Криптобіржа FTX — номер три минулорічного списку, теж зникла у цьогорічному списку через їх банкрутство. Засновник FTX Сем Бенкман-Фрід нині продовжує захист, нещодавно попросив суд зняти з нього більшу частину звинувачень.
Вихід Klarna зі списку лідерів та банкрутство FTX дозволив до нього потрапити новачкам — сервісу оплати оплату в один клік Bolt та платформі розробки додатків на основі блокчейну Alchemy. Їх оцінка не змінилася з минулого року, просто межа для потрапляння в список знизилася.
Більшість компаній у списку повідомляли про оптимізацію витрат, включаючи скорочення персоналу. Серед таких компаній згадуються Stripe, Plaid, Brex, Bolt, Blockchain.com, OpenSea та GoodLeap.
У першому кварталі 2023 року список фінтех-єдинорогів, компаній, які мають ринкову оцінку більше $1 млрд, поповнився лише одним стартапом проти 31 роком раніше.
Сумарно фінтех-стартапи залучили за цей період близько $15 млрд, з яких $6,5 млрд — Stripe. Кількість угод продовжує скорочуватися та впала до 5-річного мінімуму.