Лише 13% українців, які взяли участь у опитуванні Європейської бізнес асоціації (ЄБА), вважають свій рівень доходу достатнім, а 2% — більшим за достатній. Водночас 85% — більшість серед опитаних, вважають свій рівень доходу недостатнім.
Як зазначає ЄБА, згідно з результатами опитування “Барометр якості життя”, проведеного разом з Gradus Research, 76% українців одержують менш як 20 тисяч грн на місяць, а доходи 53% не перевищують 10 тисяч грн.
Щорічне опитування “Барометр щастя в Україні” запустили в 2018 році. Через повномасштабне російське вторгнення в Україну у 2022 році опитування не проводилось. У 2023 році стартувало оновлене опитування, партнером якого виступила дослідницька компанія Gradus Research.
Аудиторія дослідження складається із:
- загальної аудиторії— 1091 осіб, чоловіки та жінки віком 16-60 років, що проживають у містах з населенням більше 50 тис. (крім Донецької, Луганської та Херсонської областей);
- бізнес-аудиторії — 359 осіб, співробітники компаній-членів ЄБА без залежності від місця перебування.
Загальний досвід життя в Україні задовільно оцінюють 39% загальної аудиторії, інші 31% – незадовільно. Найкращі оцінки надає молода аудиторія віком від 16 до 25 років та жителі Києва.
Серед бізнес-аудиторії 38% вважають свій дохід недостатнім для якісного життя, 52% — достатнім, а 10% — навіть більшим за достатній. При цьому 80% представників ЄБА заробляють більше 20 тисяч грн на місяць.
Серед бізнес-аудиторії переважають оптимісти: 44% задоволені своїм життя, 35% вважають його задовільним, і 21% – незадоволені.
Також там зазначили, що серед аудиторії Асоціації 15% наразі знаходиться за кордоном, а 4% змінили своє місце проживання всередині країни.
Поточним місцем роботи задоволені 34% загальної аудиторії та 69% бізнес-аудиторії, тоді як певне невдоволення щодо самореалізації мають 33% загальної та 12% бізнес-аудиторії.
“Основними факторами, що утримують українців на поточному місці роботи є дружня атмосфера в колективі, комфортні і безпечні умови праці, налагоджені відносини з керівником. На додачу представники Асоціації виділяють також можливість працювати віддалено та перспективи кар’єрного росту”, — пояснюють у ЄБА.
З початку повномасштабної війни 23% загальної аудиторії отримали додаткову підтримку, а серед бізнес-аудиторії – 81%. Найчастіше роботодавці надавали авансові виплати заробітної плати, допомагали з релокацією та компенсацією витрат, забезпечували житлом.
52% бізнес-аудиторії ЄБА задоволені своїм дозвіллям, а серед загальної аудиторії 47% задоволені своїм життям поза роботою.
Більшість респондентів вважають рівень безпеки в країні незадовільним, зокрема 53% бізнес-аудиторії та 47% серед загальної. 25% загальної та 16% представників ЄБА задоволені рівнем безпеки.
Майже однакова кількість респондентів як вдоволена правовим полем (34% загальної та 33% бізнес-аудиторії), так і невдоволена (31% загальної та 25% бізнес-аудиторії). Цей фактор включає оцінку дискримінації, рівня демократичних свобод та рівня адміністративних послуг.
34% загальної аудиторії позитивно оцінюють освітню систему в Україні загальної та 31% бізнес-аудиторії. 30% загальної та 31% бізнес-аудиторії вважають якість та доступність освітніх послуг низькими.
Тільки 15% загальної та 12% бізнес-аудиторії задоволені станом довкілля, тоді як більшість (55% загальної та 53% бізнес-аудиторії) вважають його незадовільним. Найгіршими є оцінки жителів центру, півночі та столиці.
Серед бізнес-аудиторії 39% задоволені медичним обслуговуванням, тоді як незадоволених усього 22%. Серед загальної аудиторії тільки 23% задоволені рівнем медицини, тоді як 40% мають негативний досвід.