Що загрожувало українцям в інтернеті найбільше у 2023 році? Якими схемами користуються кібершахраї та як від них захиститися? Раїса Федоровська, керівниця EMA Academy та CyberSecurity School Асоціації “ЄМА”, розповіла про це детальніше на пресбрифінгу, присвяченому боротьбі з шахрайством в інтернеті.
1. Шахрайські розсилки “Вам посилка”.
Кібермародери розсилають SMS від імені поштових операторів про неможливість доставки посилки через “відсутність адреси” або “неправильну адресу”. Для того щоб виправити інформацію, пропонують перейти за посиланням на фішинговий сайт, де виманюють карткові реквізити та іншу конфіденційну інформацію.
Як захиститися?
- Відстежуйте посилку на офіційному сайті або у застосунку поштового оператора.
- Для відстеження посилки не використовуйте посилання з повідомлення про надходження посилки.
- Перевіряйте правильність URL-адреси сайту перед введенням конфіденційних даних.
2. Фейкові волонтери, військові та священники.
В соцмережах та месенджерах кібермародери прикидаються волонтерами, військовими або священниками та заволодівають грошима, що збираються на ЗСУ та лікування поранених військових.
Як захиститися?
- Донатьте лише тим людям, у сумлінності яких ви на 100% упевнені — знаєте особисто, або вам їх порадили компетентні знайомі, яким ви довіряєте.
- Якщо гроші просять знайомий/-а в особистих повідомленнях, перевірте людину – задайте їй питання, відповідь на яке може знати лише вона.
- Передивіться сторінку волонтера на предмет наявності звітів про минулі збори, коментарів, групових фото, власного контенту.
- Не зайвим буде знайти інформацію про особу в Google, Youcontrol, Opendatabot.
- Не соромтесь питати посвідчення волонтера, деталі збору та цінову пропозицію, документи, що підтверджують справжність і необхідність збору коштів.
- Не допомагайте фейкам поширюватися – перевіряйте інформацію про збір коштів перед тим, як репостнути.
- Запити на грошову допомогу від незнайомих військових — це майже завжди шахрайство.
3. Шахрайство з грошовою допомогою.
В месенджерах та соцмережах кібермародери під виглядом міжнародних організацій, соціальної платформи єДопомога та порталу державних послуг Дія пропонують громадянам, що постраждали від війни, отримати грошову допомогу, та заманюють на фішинговий сайт, де викрадають облікові записи користувачів онлайн-банкінгу та карткові реквізити.
Як захиститися?
- Усі онлайн-послуги, що стосуються виплат від держави та міжнародних організацій, можна отримати лише на порталі або в застосунку Дія, який потрібно завантажити лише з офіційного порталу.
- Якщо хтось вам пропонує отримати грошову допомогу через чат-бот, — це шахрайство. Грошову допомогу не оформлюють в Telegram.
- Уважно перевіряйте URL-адресу сайту. Закривайте сайт, якщо бачите повідомлення на червоному екрані “Увага! Цей ресурс становить загрозу”. Це — 100% шахрайський сайт.
4. Угон акаунтів.
Кібермародери зламують акаунти користувачів у Facebook, Instagram, Telegram, Viber тощо для подальшої розсилки повідомлень з проханням позичити грошей, поширення шкідливого програмного забезпечення та дезінформації.
Як захиститися?
- Meta не надсилає повідомлення про порушення в дірект. Про порушення сповіщається у спливаючому вікні, коли користувач заходить у застосунок. Також цю інформацію можна переглянути в налаштуваннях: Обліковий запис — Статус облікового запису.
- Знеособлене заманливе повідомлення з посиланням, отримане від друга або знайомого, — ознака того, що його акаунт зламано (наприклад, “Я тут знайшов твої фото! Переходь за посиланням, щоб подивитися”).
- Обов’язково ставте двофакторну автентифікацію в усіх месенджерах та соцмережах.
- Перевіряйте у налаштуваннях активні сесії та видаляйте ті, якими не користуєтесь.
- Перше, що потрібно зробити, коли отримали сповіщення про те, що хтось зайшов чи намагався зайти в обліковий запис – перевірте та видаліть чужу сесію, і лише потім змінюйте пароль.
5. Гроші за лайки.
Кібермародери пропонують лайкати товари, відеоролики в YouTube/TikTok, оцінювати готелі, дивитися та оцінювати фільми — і платять за це гроші, щоб увійти в довіру. А потім пропонують вже “за свої” купувати дорогі товари, бронювати готелі, купувати квитки до кінотеатрів — і зникають.
За даними Асоціації “ЄМА”, за гроші, які шахраї виманили у людей за схемою “заробіток на лайках”, можна було б придбати 35 000 FPV-дронів для ЗСУ.
Як захиститися?
Не думайте, що зможете обіграти шахраїв та підзаробити. В цій шахрайській схемі ви можете лише втратити гроші або стати співучасником злочину — інших варіантів не існує. Оскільки, отримуючи гроші за лайки та викуп товарів, ви отримуєте гроші, вкрадені у інших людей. А переказуючи гроші за вказівкою злочинців, ви самі стаєте співучасником злочину, внаслідок чого вам може бути відмовлено у банківському обслуговуванні.