28 серпня відбулася презентація щорічного рейтингу Української асоціації фінтех та інноваційних компаній “ТОП-50 найвпливовіших жінок фінтеху”. За словами голови УАФІК Ростислава Дюка, українська фінансова система залишається стабільною, а фінтех-сектор забезпечує її сталий розвиток та впровадження інновацій – і велику роль у цьому відіграють жінки.
Згідно з дослідженням The Conversation за квітень 2024 року, на західних ринках жінки становлять лише 4% генеральних директорів компаній, лише 18% членів їх рад правління, і загалом лише 7,7% підприємців у галузі фінтеху є жінками. Водночас згідно з дослідженням Українського фінтех-каталогу 2023, 17% українських фінтех-компаній мають жінок-засновниць, вони також широко представлені на керівних посадах українських фінтехів. Зокрема 70% жінок з минулорічного списку ТОП-50 є керівницями вищої ланки.
“По-перше, українські жінки забезпечують розвиток фінтеху та інших галузей економіки. По-друге, вони готові брати на себе тягар відповідальності за створення інноваційного бізнесу та робочих місць, а їх роль в економічному розвитку країни з кожним роком зростатиме. І, по-третє, вони забезпечують надійний тил для тих, хто зі зброєю в руках захищає Україну від агресора”, – зазначив Ростислав Дюк.
Лідерки в українському фінтеху: які вони?
Результати цьогорічного дослідження УАФІК показали, що:
- 56% учасниць рейтингу представляють небанківський сектор, 32% – банківський, а 12% – державний сектор.
- 40% найвпливовіших жінок українського фінтеху є виконавчими директорками, 30% – керівницями, 16% – членкинями дорадчого органу, 10% – засновницями, 4% – експертками.
- 66% жінок зі списку ТОП-50 є керівницями вищої ланки.
- 92% представниць ТОП-50 мають досвід роботи понад 10 років. Більшість (36%) мають 16-20 років досвіду, ще 24% – 21-25 років.
- 62% учасниць рейтингу здобули досвід роботи на міжнародних ринках.
- Усі представниці ТОП-50 найвпливовіших жінок фінтеху мають вищу освіту, з них 34% здобули дві вищих освіти. 24% здобували освіту в Україні та за кордоном.
- Усі учасниці рейтингу володіють англійською мовою, а 6% одночасно знають французьку та німецьку мови.
Жіноче лідерство: а чи є перешкоди?
В рамках презентації відбулася панельна дискусія за участі переможниць рейтингу, в рамках якої вони поділилися не лише своїм баченням жіночого лідерства, а й перешкод, які існують для його розвитку, а також оцінили вклад жінок-лідерок у розвиток українського фінтеху.
Так, Роза Тапанова, членкиня наглядової ради Ощадбанку, зазначила, що для жінки головне знати себе та розуміти, що вона може зробити для подолання того чи іншого виклику. Також, за її словами, рівність між жінками та чоловіками буде тоді, коли відбудуться відповідні зміни у соціумі на культурному рівні.
Марина Авдєєва, співвласниця «Арсенал Страхування» та засновниця «Easy Peasy Insurtech», погодилася, що жіноче лідерство починається з рівності, зокрема коли в сім’ях панує рівність між чоловіком та дружиною. За словами Марини, дуже важливою є також рівна та справедлива оцінка результатів роботи чоловіків і жінок. Спікерка також додала, що жіноче лідерство не народжується в державних органах і програмах, воно повинне розвиватися на рівні суспільства.
На думку Анастасії Шевченко, генеральної директорки Lugera Ukraine, у жіночого лідерства немає перешкод, крім власних упереджень жінок. Учасниця рейтингу також зазначила, що батькам важливо навчати дітей, що дівчата і хлопці рівні, і єдине що грає роль – наполегливість, знання, працьовитість. Анастасія назвала риси, якими володіють лідерки, серед них амбітність, здатність приймати рішення оперативно, аналітичне та критичне мислення, емпатичність. “Жінки – природжені лідери, вони здатні об’єднати навколо себе людей”, – каже генеральна директорка Lugera Ukraine.
А Олена Зубченко, заступниця голови правління Sense Bank, підкреслила, що нині інноваційність – це про свободу вибору, що стосується і жіночого лідерства. На її думку, лідерка повинна надихати команду та комунікувати з нею.
Переглянути та завантажити дослідження “ТОП-50 найвпливовіших жінок фінтеху 2024” можна за посиланням.