Згідно з дослідженням, проведеним компанією Deloitte, у всьому світі жінки займають лише 30% посад у сфері фінтех, при цьому лише 8% займають керівні посади. У той же час, фінтех галузь в Україні не просто продемонструвала стійкість після початку повномасштабного вторгнення, а й продовжила активно розвиватись. І важливу роль у цьому відіграли жінки.
Днями Українська асоціація фінтех та інноваційних компаній презентувала рейтинг “ТОП-50 найвпливовіших жінок фінтеху”. Тож хто, як не його учасниці, найкраще знають, чи складно стати лідеркою у традиційно “чоловічих” галузях, якими є фінанси та фінтех, та що таке лідерство загалом.
Про труднощі роботи у сфері фінансів і фінтех, яка вважається “чоловічою”
Анна Тігіпко, засновниця та CEO izibank
Дійсно, фінтех і фінанси вважається більш “чоловічою” галуззю. Але я особисто з труднощами, перешкодами не стикалась. Мабуть це залежить від характеру і бажання працювати. Тримати удар, скажімо так, приймати рішення і нести відповідальність треба незалежно від статі.
Олена Туз, власниця фінансової компанії “Сімпл Мані”
Труднощів уже немає. Я працюю на фінансовому ринку 16 років. На мене працює ділова репутація, оточення та досвід. І зі мною працює (перевірена роками) команда крутих спеціалістів.
Але я бачу, що починати дівчині-підприємцю складніше, ніж чоловіку. Чому? Працюють стереотипи. На жаль.
Перше: жінка балансуватиме між бізнесом та сім’єю. І менше уваги приділятиметься бізнесу.
Не згодна. Тайменеджмент жінки-підприємця ідеально спланований. Пишу так, виходячи з особистого досвіду.
Друге: доступ до грошей. За статистикою, чоловікові легше отримати/знайти інвестора, ніж жінці.
Третє: оточення чоловіка пришвидшує розвиток бізнесу, ніж оточення жінки.
Тут могла бути реклама нашого бізнес-клубу для молодих підприємців) А от і вона.
Наше оточення дає нам у кілька разів швидше рухатися. Шукати рівних партнерів. Інвестиції, профільні знання, ментора чи наставника. Тому я шкодую, що дізналася про Янг Бізнес Клуб лише у 35 років.
Чим раніше ти починаєш пробувати, помилятися і набувати досвіду підприємництва, тим швидше навчишся заробляти прибуток. Знайдеш своїх партнерів. Що дозволить вам діяти у бізнесі втричі швидше.
Христина Кармазіна, CEO Банку Власний Рахунок
Фінанси точно не чоловіча галузь, і ТОП-50 жінок фінтеху тому доказ 🙂
В Україні багато жінок посідають місця в правлінні банків та на керівних посадах. Як на мене – важливий професіоналізм, а не гендер. Як в українському фінтеху, так і взагалі.
Маргарита Очигава, CEO Tranzzo
На щастя, я жодного разу не була в ситуації, коли до мене або до результатів моєї роботи відчувалося «інше» ставлення лише тому, що я жінка. Я вважаю, що в українському фінтех-секторі дуже екологічне середовище, яке дозволяє жінкам сповна розвинути свій потенціал. Адже тебе цінують не за приналежність до певного гендеру, а за якісну роботу і професійні здобутки.
Ксенія Житомирська, технічна директорка Trustee Plus
Насправді, я з космічних науковців, далі – айтішників, а потім вже фінтеху. Це не просто чоловічі галузі, а галузі, де взагалі не очікують, що спеціаліст, який гарно пише код і будує алгоритми – дівчина.
Інтернет зробив можливим працювати роками, не знаючи, як конкретно виглядає твій співтворець – на гітхабі комміти всі однакові, а з задачами я справлялася завжди якнайкраще. Але коли ти вже виходиш на керівні посади і маєш надавати консультації партнерам, або проводити переговори – там, звісно, танці з бубнами бували. На кшталт – “так, ми вам платимо за консультації, бо не можемо самі зрозуміти, як той клятий мультисіг має працювати, але все одно ми круті перці, і взагалі ви нічого не розумієте в архітектурах”. При погодинній оплаті – без проблем, я просто пила каву і слухала 🙂 Зараз я працюю лише з нашими продуктами Trustee Plus i Trustee Wallet, і таких ситуацій, на щастя, вже не виникає.
Загалом, зараз ситуація з відношенням до жінок, і до жінок в IT зокрема, покращується. Вже багато топів або спеціалістів – жінки. Чоловіки нарешті зрозуміли, що люди – різні, а жінки – теж люди, тому я б навіть сказала, що починається “зворотня” дискримінація. Тобто, зараз при інших рівних показниках скоріше візьмуть на роботу жінку.
Наталка Слєпцова, консультант з маркетингу НоваПей
Для мене сексизм та ейджизм – це міф. Я завжди працювала в “чоловічих” сферах бізнесу, оскільки моя кар’єра розпочалася в горілчаній компанії, після чого був банк, ІТ, кіберспорт та декілька фінтех-компаній.
Тому у двадцять років я вже вміла відстоювати свою експертну думку без емоцій, використовуючи лише аргументи на основі цифр, фактів і знань. До речі, я уникаю вживання фемінітивів, оскільки вважаю, що “слабкий пол” – це гнилі дошки. А якщо ти професіонал, то стать абсолютно не важлива.
Ірина Старомінська, голова правління Універсал Банку
Я на це питання відповім анекдотом, який я почула від дуже поважного чоловіка:
Одного разу в барі Джона запитали:
- Джон, як це виходить , що ми вже по два-три рази розлучилися, а ти прекрасно живеш з Моллі третій десяток років?
- Все дуже просто, ми одразу розділили обовʼязки на глобальні і локальні. Глобальні – мої, локальні – Моллі, і не втручаємося в справи один одного.
- І які ж це обовʼязки?
- Моллі вирішує, що ми будемо їсти на вечерю, які шпалери наклеїмо в спальню, куди поїдемо відпочивати влітку, ну і подібні дрібниці.
- А які глобальні питання вирішуєш ти?
- Я вирішую, хто буде наступним президентом Сполучених Штатів.
Про лідерство загалом і жіноче лідерство зокрема
Анна Тігіпко, засновниця та CEO izibank
Лідер – це той, хто демонструє приклад, і перш за все своєю відповідальністю. Адже важливі рішення треба приймати іноді достатньо швидко і різко. Знову ж таки, якоїсь різниці в питаннях лідерства чоловіків і жінок я не бачу. Лідер – це та людина, яка може вести за собою. Чоловік це чи жінка – значення немає.
Для мене лідерство – це коли керівник має бажання занурюватись достатньо глибоко в усі процеси, особливо коли вони потребують реформи і оптимізації. Думати про те, що хтось за тебе це зробить – наївно. Саме керівник має бути найбільш зацікавлений у цьому. Тому треба самостійно братися за складні і не завжди приємні речі та займатись оптимізацією. В той же час, якщо все працює злагоджено, лідер повинен делегувати деякі повноваження. Це дозволить ефективно управляти часом.
Олена Туз, власниця фінансової компанії “Сімпл Мані”
Лідерство для мене – це діяти дієсловами. Мріяти. Помилятися. Робити висновки. Змінюватися. Вибирати потрібних партнерів. Стежити за змінами та трендами. Задавати правильні питання. Думати.
А якщо ти жінка, то плюс 20% зусиль до того, що робить чоловік-лідер. І в тебе точно все вийде!
Христина Кармазіна, CEO Банку Власний Рахунок
У жіночого лідерства є свої особливості, і усвідомлювати їх важливо перш за все самій керівниці. Якраз маю лекцію на цю тему – вважаю, що важливо ділитися таким досвідом. Лідерство для мене – це про команду, яка стає для тебе наче сімʼя. Яка підтримує, горить ідеєю та має ті ж цінності, ті ж вайби, що і ти. Без цього ніякого топ-50 не буде.
Перше, що я зробила після отримання нагороди – спитала свою команду, як вони нагороду сприймають. І була вражена почути у відповідь: пишаємося, що працюємо з тобою! Я пишаюся тим, що працюю з ними та побудувала відносини, які дійсно більш ніж просто робота. То ще й трошки наше життя.
Маргарита Очигава, CEO Tranzzo
Лідерство для мене – це про внутрішню силу та енергію, які допомагають надихати та мотивувати свою команду. Так от жіноче лідерство – це про м’яку силу і сміливість:
говорити «ні», якщо пропонують те, що не відповідає твоїм цілям або цінностям,
аргументовано доводити свою точку зору,
бути наполегливою та орієнтованою на результат.
При цьому жінки у своїй роботі відрізняютьсчя надзвичайно високим рівнем емпатії та уважності до емоційного стану оточуючих. Так, жінка-лідер з більшою вірогідністю вчасно помітить, що хтось прийшов на роботу в поганому стані. Природня материнська любов та відсутність страху проявляти свої емоції дає можливість одразу вирішувати проблеми та допомагати співробітникам не накопичувати негатив. А зараз це особливо важливо, коли більшість українців знаходяться у стресі та некомфортних умовах життя.
Жінки за своєю природою звикли дбати про інших. Це допомогає концентруватись не на собі, а бути уважною до бажань і потреб тих, хто поруч, краще розуміти мотиви їхніх дій. Таке глибоке розуміння дозволяє дати людині те, чого вона прагне, тим самим підвищивши мотивацію та збільшивши терміни їх роботи в конкретній компанії.
Жінки більш адаптивні та з легкістю переживають невдачі, бо дозволяють собі слабкість та емоції. Поплакала, зібралась та знову в бій — так набагато легше сфокусуватися на досягненні поставленої цілі.
Мене дуже надихають жінки-лідери, але чоловіків-керівників я поважаю не менше. У них є свої сильні сторони і та особливості, які дозволяють досягати успіху. Переконана, що найкращий результат загалом досягається в середовищі, де жінки і чоловіки ефективно співпрацюють разом. Бо тільки разом ми — сила.
Ксенія Житомирська, технічна директорка Trustee Plus
У команд програмістів є дуже погана звичка: коли програміст стає найкращим серед рівних у коді, то його підвищують до “ліда” команди, незважаючи часто на його бажання або навички. На жаль, і сам програміст може не знати, чи є в нього лідерські якості і які саме.
В Trustee ми з партнером створюємо одночасно і сімейну атмосферу, і середовище для розвитку кожного члена команди, і прийняття індивідуальної відповідальності. (Це взагалі дуже криптанські поняття – свобода і особистість). До цього в мене була власна команда, і мені дуже складно давалася комунікація і відбудова зв’язків. А зараз в мене є Вадим Груша – і він просто бог комунікативності.
Тому тепер я можу собі дозволити бути “прометеєм” команди і добувати якийсь вогонь, типу “а дивіться, що я придумала по архітектурі”. Можу собі дозволити бути саме технічним лідером: давати фідбеки по роботі, показувати, де можна покращити чи як зробити інакше. Насправді, це роль “майстра”, яка більше про “дивись як я працюю, і працюй краще”, ніж пресинг. Але тут треба питати хлопців, інколи вони кажуть, що побоюються мене – може це і не так погано 🙂
Як ви зрозуміли, я не дуже розрізняю жіноче або чоловіче лідерство. Я вважаю, що різні люди – то різні лідери. А емпатичних і чуйних чоловіків – так само як і інтровертно-замкнутих технічних жінок – стає все більше і більше. Тому головне – бути справжньою, і тоді і харизма буде, і впевненість, і лідерство (якщо воно вам потрібне.
Наталка Слєпцова, консультант з маркетингу НоваПей
Лідерство для мене – це здатність надихати інших, щоб досягти спільних цілей та результатів. Важливо визнавати, що лідерство не повинно обмежуватися статевими ролями, і кожен має можливість стати лідером, незалежно від своєї статі.
Щодо жіночого лідерства, я вважаю, що воно має свої унікальні особливості та цінність. Жінки зазвичай використовують більш дипломатичні, зважені, можливо навіть більш м’які та гнучкі підходи, що можуть бути корисними для окремих організацій та команд. Різноманітність лідерських стилів і підходів сприяє більш широкому спектру інновацій та досягнень, в тому числі у фінтеху.
Ірина Старомінська, голова правління Універсал Банку
Лідерство – це вміння приймати рішення і нести за них відповідальність. І воно поза гендером.