Григорій Тріпульський, к.ю.н., адвокат, керуючий партнер ЮКК “Де-Юре”
Президент підписав законопроєкт №11084 «Щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства». Під довгою назвою ховається спроба влади змінити імідж податкової і зробити реверанс у бік «білого» бізнесу. Компанії, що підпадають під критерій «білих» (з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавств) зможуть стати VIP-клієнтами податкової. Виразиться це в практично відсутності перевірок, зменшених термінах розгляду заяви та наданні консьєрж/комплаєнс сервісу таким платникам податків.
Ухвалення цього Закону спричинене кількома факторами. По-перше, у рамках Меморандуму про економічну та фінансову політику від 1 грудня 2023 року з Міжнародним валютним фондом Україна взяла на себе зобов’язання щодо впровадження заходів, які підвищують ефективність, справедливість і простоту податкової системи, у тому числі через реалізацію власної багаторічної Національної стратегії доходів (пункт 21 Меморандуму). Більше того, запровадження системи управління комплаєнс-ризиками (дотримання вимог податкового законодавства) включно зі зміцненням доброчесності та довіри до Державної податкової служби України було визначено критично важливою сферою для реформування податкової служби (пункт 24 Меморандуму).
По-друге, у січні 2024 року всю бізнес-спільноту сколихнуло затримання Ігоря Мазепи. Весь бізнес згуртувався не стільки навколо Мазепи, скільки навколо ситуації, в якій правоохоронці, податкова можуть абсолютно безкарно тиснути на бізнесменів, псуючи їхню репутацію, не використовуючи інших законних способів, що дають змогу розібратися в конкретному правопорушенні. Тиск бізнесу був настільки сильним, що влада була змушена створити спеціальний орган, що складається з підприємців і покликаний захищати їхні права.
По-третє, стимулювання бізнесу перейти до розряду благонадійних може дозволити зібрати більше податків, ніж проведення масових податкових перевірок.
Складно сказати чим закінчиться впроваджений ВР експеримент. Анонсовані колись «інвестиційні няні» так, на жаль, і не запрацювали. Однак у нинішній воєнній ситуації, коли бізнес і так стикається з величезною кількістю викликів (відсутність попиту на ринку, кадрові проблеми, нестабільність валюти тощо), ухвалення таких Законів має тільки вітатися.