Минулого тижня урядові установи в таких країнах, як Південна Корея та Австралія, заблокували доступ держслужбовцям до нової програми з підтримкою ШІ DeepSeek від китайського стартапу, який кинув виклик OpenAI на початку цього року. Ряд країн також приєднуються до заборони, яка наразі діє лише для державних службовців. Усі посилаються на “занепокоєння безпекою” та відсутність ясності щодо того, як оператор обробляє особисту інформацію користувачів. Чому ж країни почали забороняти китайський аналог ChatGPT та чи поширюватиметься заборона на інші держави?
Що таке DeepSeek?
Минулого місяця DeepSeek потрапив у заголовки медіа через те, що спричинив різке падіння цін на акції американських технологічних компаній. Сталося це після заяв китайського стартапу про те, що його модель коштувала набагато дешевше, ніж його конкуренти витратили на створення власних програм ШІ.
DeepSeek — китайський стартап зі штучним інтелектом. У 2023 році він був заснований у місті Ханчжоу підприємцем і бізнесменом Лян Феном. У січні цього року DeepSeek випустив нову модель своєї програми, DeepSeek R1, яка є безкоштовним чат-ботом на основі штучного інтелекту та зовнішнім виглядом і функціями дуже схожий на ChatGPT від OpenAI. Але на відміну від аналогічних програм, розробники DeepSeek заявляють, що його створення було набагато дешевшим.
Зокрема, в грудні компанія опублікувала статтю, в якій стверджується, що навчання останньої моделі DeepSeek потребує обчислювальної потужності чипів Nvidia H800 вартістю менше $6 млн. У той час як в квітні 2023 року генеральний директор OpenAI Сем Альтман заявив, що навчання моделі GPT-4 коштувало понад $100 млн.
Нову програму DeepSeek було випущено 20 січня. До 27 січня вона вже потрапила на вершину чарту Apple App Store. У результаті Nvidia, яка є майже монополістом у виробництві напівпровідників для генеративного ШІ, втратила майже $600 млрд ринкової капіталізації, коли ціна її акцій впала на 17%.
Країни, які заборонили використання штучного інтелекту DeepSeek
Італія. Минулого місяця Італія стала однією з перших країн, яка заборонила ШІ DeepSeek. Чат-бот, заснований на базових моделях штучного інтелекту V3 і R1, зник із магазинів додатків у країні. Це сталося через кілька днів після того, як національний орган із захисту конфіденційності надіслав запит DeepSeek щодо того, як китайський стартап обробляє дані користувачів. Пізніше стало відомо, що відомство діяло на основі скарги, поданої коаліційною групою споживачів Euroconsumers.
Тайвань. Заявивши, що DeepSeek “загрожує національній інформаційній безпеці”, Міністерство цифрових справ Тайваню заборонило державним установам використовувати ШІ компанії. За даними TechCrunch, працівники державного сектору та об’єкти критичної інфраструктури піддаються ризику витоку інформації через використання технології DeepSeek. Також стало відомо, що заборона поширюється на державні школи та державні підприємства Тайваню.
Австралія. Державним службовцям в Австралії заборонено встановлювати та використовувати додаток DeepSeek через міркування безпеки. Міністр внутрішніх справ зобов’язав усі державні установи “запобігати використанню або встановленню продуктів, програм і вебсервісів DeepSeek, а якщо вони все ж виявлені, то видалити їх з усіх урядових систем і пристроїв Австралії”. Заборона не поширюється на приватних громадян країни.
Південна Корея. Кілька міністерств і відомств уряду Південної Кореї заблокували доступ до технології штучного інтелекту DeepSeek, посилаючись на проблеми безпеки. Це включає міністерство промисловості країни, міністерство оборони, міністерство закордонних справ, а також державну гідро- та атомну енергетику.
Нідерланди. Уряд Нідерландів також заборонив державним службовцям використовувати чат-бот DeepSeek. Державний секретар з цифрових технологій Жолт Сабо оголосив про заборону, оскільки вважає, що цей додаток може бути використаний для шпигунства.
США. Членів Конгресу США застерегли від використання технології DeepSeek. “Зловмисники вже використовують DeepSeek для доставки зловмисного програмного забезпечення та зараження пристроїв […] Щоб зменшити ці ризики, Палата представників США вжила заходів безпеки, щоб обмежити функціональність DeepSeek на всіх виданих Палатою представників пристроях”, — йдеться в повідомленні головного адміністративного службовця Палати представників США. Співробітникам Конгресу заборонено встановлювати програми DeepSeek на свої офіційні пристрої.
Окрім того, військово-морські сили США наказали своїм членам не використовувати програми DeepSeek через “потенційні проблеми безпеки та етичні проблеми, пов’язані з походженням і використанням”. Доступ до технологій DeepSeek заблоковано і в Пентагоні, який є штаб-квартирою Міністерства оборони США.
Чому деякі країни забороняють DeepSeek?
Більшість країн, які блокують програми DeepSeek, пояснюють свої рішення ризиками для безпеки, які створює додаток. Вони також зазначають, що не мають достатньо інформації про те, як особисті дані користувачів будуть зберігатися або використовуватися китайським стартапом.
Згідно з політикою конфіденційності DeepSeek, він збирає такі дані від користувачів:
- Особиста інформація, включаючи електронну адресу, номер телефону, пароль і дату народження, яка використовується для реєстрації в програмі.
- Історія чату в застосунку, включаючи текст або аудіо, які користувач вводить у чат-бот.
- Технічна інформація про пристрій і мережу користувача, наприклад IP-адреса, шаблони натискання клавіш і операційна система.
DeepSeek, у свою чергу, ділиться цією інформацією з постачальниками послуг і рекламними партнерами. Ця інформація зберігається “стільки, скільки необхідно”, йдеться на сайті компанії.
Згідно з політикою конфіденційності ChatGPT, OpenAI також збирає особисту інформацію, таку як ім’я та контактні дані, надану під час реєстрації, інформацію про пристрій, таку як IP-адреса та вхідні дані, надані чат-боту. Ця інформація також може бути передана афілійованим особам OpenAI.
Водночас, як пише ABC News із посиланням на деяких експертів, DeepSeek “має прихований код, який може надсилати дані користувача безпосередньо китайському уряду”. Чи відбувається це на практиці – достеменно невідомо, але західні країни побоюються, що дані користувачів, зібрані китайськими платформами, можуть бути використані для шпигунства, операцій впливу або стеження.
Очільник Центру протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України Андрій Коваленко назвав новий китайський стартап DeepSeek “чудовим” інструментом для збору розвідданих. Проте варто зазначити, що практично всі великі технологічні компанії — від Meta до Google і OpenAI — певною мірою використовують дані користувачів. Зокрема для цільової реклами, уточнення алгоритмів і навчання ШІ. Багатьох було оштрафовано або ініційовано розслідування за порушення конфіденційності.