У Європейському центральному банку прогнозують можливе зниження зарплат через швидке впровадження штучного інтелекту. Водночас поширення ШІ нині створює робочі місця, особливо для молодих і висококваліфікованих фахівців, а не скорочує їх, як очікувалося в довгостроковій перспективі.
Як зазначається у релізі ЄЦБ, компанії в усьому світі вкладають значні кошти в ШІ, що нерідко викликає у широкої громадськості страх за свої робочі місця. Водночас роботодавці активно ініціюють пошук кваліфікованої робочої сили, зазначають автори дослідження.
ЄЦБ проаналізував 16 європейських країн і дійшов висновку, що зайнятість у галузях, відкритих для впровадження і впливу ШІ, зросла. При цьому кількість робочих місць з низькою і середньою кваліфікацією практично не змінилася, а висококваліфікованих посад стало істотно більше.
Водночас аналітики відзначили “нейтральний” або “злегка негативний” вплив ШІ на зарплати й заявили, що він може стати помітнішим.
Результати дослідження контрастують із попередніми “технологічними хвилями”, йдеться в доповіді ЄЦБ. Комп’ютеризація бізнесу свого часу знизила відносну частку зайнятості працівників середньої кваліфікації, що призвело до поляризації ринку праці.
Дослідники підкреслюють, що технології з використанням штучного інтелекту продовжують розроблятися і впроваджуватися. Більшу частину їхнього впливу на зайнятість і заробітну плату, а разом з цим на економічне зростання і рівність ще належить побачити.