Минулий рік був важким для стартапів у всьому світі, але управління компанією в Україні під час повномасштабної війни супроводжується зовсім іншими проблемами. Тим не менше, стартапи продовжують працювати та розвиватися, а також презентують свої розробки на міжнародній арені.
Так, на технологічній виставці CES 2023, що пройшла в Лас-Вегасі на початку січня, Україну представляли 12 стартапів. Розповідаємо, які новації вони показали світу на прикладі трьох команд: Knopka, Releaf, i3 Engineering.
Knopka
Медичний психолог Іван Осадчий привіз на цьогорічну виставку CES свій медичний пристрій під назвою Knopka в надії, що він потрапить у лікарні США.
“Дві наші лікарні, в яких ми працювали раніше, вже зруйновані, а одна під окупацією. Тому це найбільший виклик”, – розповів Осадчий.
Друга проблема для виробництва і команди, за його словами, це перебої з електрикою, що виникають після обстрілів росіянами української енергосистеми.
Іван Осадчий придумав пристрій після того, як провів рік зі своєю бабусею в лікарні та зрозумів, що йому доводиться відстежувати медсестер щоразу, коли їй щось потрібно.
Система працює, сповіщаючи медсестер, якщо у пацієнта спостерігається порушення серцевого ритму, йому необхідно дати ліки або потрібна інша допомога. Медсестра не може вимкнути кнопку, доки не вирішить проблему.
“Ми продовжуємо працювати, тому що лікарні відкриті, і нам потрібно підтримувати їх, а також забезпечувати ефективність і безпеку для пацієнтів”, — розповів засновник стартапу Knopka.
Releaf
Повномасштабне вторгнення змусило Валентина Фречку, співзасновника Releaf, переїхати до Франції. За його словами, компанія не припиняла виробництво весь цей час.
У 16 років Фречка вирішив вивчити альтернативні джерела целюлози, щоб зменшити вирубку лісів. Зараз він розробив технологію, яка використовує опале листя та перероблене волокно для виготовлення паперу.
Основним продуктом компанії є паперові пакети для покупок, також Releaf виготовляє харчову упаковку, лотки для яєць і гофроящики.
Фречка каже, що війна змусила компанію стати більш гнучкою та відкритою до можливостей.
i3 Engineering
Своєю метою засновники i3 Engineering вважають зміну уявлення людей про комфортний будинок. Стартап розробив систему “Розумний Будинок”, що складається з контролерів, які встановлюються на DIN-рейку, програмного забезпечення і власного мобільного застосунку.
До повномасштабного вторгнення компанія займалася налагодженням процесу виготовлення контролерів, дистрибуції, планувала відкрити два нові офіси, готувала стратегію виходу на міжнародний ринок. Проте війна дещо змінила плани.
“Попри спільні для всіх нас труднощі, ми продовжуємо працювати та готові постачати обладнання”, – розповідає виконавчий директор i3 Engineering Павло Цюпка.
Крім того, інженери стартапу активно допомагають військовим, але з міркувань безпеки про цей напрям в компанії поки детально не розповідають. Також i3 Engineering хоче долучитися до відбудови соціального житла в Україні, зробивши його більш енергоощадним.
Як розповідають в Українському фонді стартапів, більшість стартапів продовжили працювати після повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року. Незважаючи на те, що змінилися умови роботи, з’явилися нові виклики, стартапи продовжують розвивати бізнес і підтримувати команди.
За матеріалами Washington Post; Дія.Бізнес