У 2025 році сфера регулювання штучного інтелекту у світі може зазнати серйозних змін. 20 січня у США відбудеться інавгурація новообраного президента Дональда Трампа, який, як очікується, впровадить новий підхід до регулювання таких технологій, як ШІ та криптовалюти. У той же час ЄС впроваджуватиме прийнятий минулого року закон про штучний інтелект, який характеризується жорсткими обмеженнями щодо техногігантів, а Сполучене Королівство заявило про більш лояльний підхід. Розглянемо детальніше вектор цих країн щодо регулювання ШІ.
Вплив Ілона Маска
Штучний інтелект, як очікується, стане одним із ключових секторів, який отримає вигоду від нової адміністрації Дональда Трампа.
Перш за все, Трамп призначив Ілона Маска, генерального директора Tesla, одним із керівників свого “Департаменту ефективності уряду” разом із Вівеком Рамасвамі, американським біотехнологічним підприємцем, який вибув із президентських виборів 2024 року, щоб підтримати Трампа. Як відомо, Маск має досвід у галузі ШІ як співзасновник OpenAI і генеральний директор xAI, його власної лабораторії штучного інтелекту. Ймовірно, Ілон Маск запропонує певні регуляторні рамки, щоб гарантувати, що розвиток штучного інтелекту не загрожує цивілізації — про цей ризик він неодноразово попереджав у минулому.
Наразі в США немає загального федерального законодавства щодо штучного інтелекту. Натомість на державному та місцевому рівнях існує низка нормативно-правових актів із численними законопроєктами щодо штучного інтелекту, представленими в 45 штатах, а також у Вашингтоні, Пуерто-Ріко та на Віргінських островах США.
Закон ЄС про штучний інтелект
Європейський Союз є наразі єдиною юрисдикцією в усьому світі, яка затвердила комплексні статутні правила для індустрії ШІ. В 2024 році Закон ЄС про штучний інтелект офіційно набув чинності, у 2025 році він впроваджуватиметься в життя. Зокрема, у лютому набудуть чинності перші положення закону щодо заборони програм ШІ “високого ризику”, такі як дистанційна біометрична ідентифікація, прийняття рішень про кредити та освітній скоринг на базі ШІ.
Закон викликав напругу серед великих технологічних компаній США, які стурбовані тим, що деякі аспекти регулювання є надто суворими та можуть перешкоджати інноваціям.
У грудні Управління з питань штучного інтелекту (AI Office), новостворений орган, який контролює моделі відповідно до Закону про штучний інтелект, опублікував другий проєкт кодексу практики для моделей штучного інтелекту загального призначення (GPAI), який стосується таких систем, як великі мовні моделі (LLM), зокрема GPT від OpenAI. Другий проєкт містить винятки для постачальників певних моделей ШІ з відкритим кодом. Такі моделі зазвичай доступні для громадськості, щоб розробники могли створювати власні версії. Він також містить вимогу до розробників “системних” моделей GPAI пройти сувору оцінку ризиків.
Водночас Асоціація комп’ютерної та комунікаційної індустрії, членами якої є Amazon, Google і Meta, попередила, що цей проєкт “містить заходи, що виходять далеко за рамки узгодженого закону, наприклад далекосяжні заходи щодо авторського права”. AI Office наразі це не коментує.
Європейські технологічні лідери також стурбовані ризиком того, що обмеження ЄС щодо американських технологічних компаній можуть спровокувати негативну реакцію Трампа.
Лояльна Велика Британія
Раніше Велика Британія відмовлялася від запровадження статутних зобов’язань для виробників моделей ШІ через побоювання, що нове законодавство може бути надто обмежувальним і сповільнить інновації. Проте уряд Кіра Стармера заявив, що планує розробити законодавство щодо штучного інтелекту, хоча деталі наразі залишаються невідомими. Загальне очікування полягає в тому, що Сполучене Королівство застосовуватиме більш принциповий підхід до регулювання ШІ, на відміну від ЄС, де регулювання базується на ризиках.
Минулого місяця британський уряд провів консультації щодо регулювання використання захищеного авторським правом контенту для навчання моделей ШІ. Авторське право є величезним викликом, зокрема для генеративного штучного інтелекту. Більшість LLM використовують загальнодоступні дані з інтернету для навчання своїх моделей ШІ. Але вони часто включають приклади творів мистецтва та інших матеріалів, захищених авторським правом. Художники та видавці, такі як New York Times, стверджують, що ці системи несправедливо збирають їхній контент без згоди.
Щоб вирішити цю проблему, уряд Сполученого Королівства розглядає можливість зробити виняток із закону про авторське право для навчання моделей штучного інтелекту, дозволяючи при цьому правовласникам забороняти використання їхніх робіт для цілей навчання.
Відносини між США та Китаєм та їх вплив на галузь
Експерти кажуть про ризик ескалації геополітичної напруженості між США та Китаєм за каденції Дональда Трампа. Під час свого першого президентського терміну Трамп застосував низку агресивних політичних заходів щодо Китаю, включаючи рішення додати Huawei до торговельного чорного списку, що забороняє компанії вести справи з американськими постачальниками технологій. Він також зробив спробу заборонити TikTok, який належить китайській ByteDance, у США, хоча з тих пір Трамп пом’якшив свою позицію щодо TikTok.
Китай намагається перемогти США за домінування в області ШІ. У той же час США вжили заходів, щоб обмежити доступ Китаю до ключових технологій, головним чином чипів, які потрібні для навчання більш просунутих моделей ШІ. Китай у відповідь спробував створити власну індустрію чипів.
Експерти стурбовані тим, що геополітичний розкол між США та Китаєм щодо штучного інтелекту може призвести до таких ризиків, як спроби розробити нову форму ШІ, яка зможе самовдосконалюватися та розробляти нові системи без нагляду людини.
Незважаючи на такі сценарії, наразі уряди різних країн намагаються працювати разом, щоб узгодити створення правил та рамок навколо ШІ. У 2023 році Сполучене Королівство організувало глобальний саміт із безпеки штучного інтелекту, на якому були присутні представники адміністрації США та Китаю, щоб обговорити потенційні ризики та перешкоди. В 2025 році ця робота, ймовірно, продовжуватиметься.