Європейський Союз вивчає досліджує роботу застосунку для обміну повідомленнями Telegram, а також те, чи має він більше користувачів, ніж показує сама платформа. Хоча Telegram офіційно заявляє, що має лише 41 мільйон європейських користувачів, місцеві регулятори налаштовані скептично і підозрюють, що реальна кількість користувачів вища.
Як зазначає Bloomberg, чиновники ЄС наразі ведуть переговори з Telegram щодо його користувацької бази. ЄС підштовхнула до розслідування, принаймні частково, прем’єр-міністерка Естонії Кая Каллас, яка заявила, що “це має кваліфікуватися як дуже велика онлайн-платформа”. Вона порівняла Telegram з Facebook і X і сказала, що він повинен дотримуватися тих самих правил.
Платформа на вже неіснуючій сторінці про DSA, яку можна переглянути за допомогою Wayback Machine, стверджує, що станом на лютий 2024 року Telegram мав у середньому 41 мільйон щомісячних активних користувачів з ЄС за попередні шість місяців. URL-адреса цієї вебсторінки тепер перенаправляє на звичайні умови надання послуг, в яких немає жодної згадки про DSA. Незрозуміло, чому сторінка була видалена, хоча це може бути пов’язано з розслідуванням.
Річ у тім, що платформи з 45 мільйонами та більше користувачів (так звані дуже великі онлайн-платформи або VLOP), що працюють в ЄС, підпадають під дію більш суворих правил Закону ЄС про цифрові послуги (DSA). Якщо виявиться, що Telegram має понад 45 мільйонів користувачів у ЄС, він буде кваліфікований як VLOP і потенційно нестиме відповідальність за контент, розміщений на сервісі.
Порушення DSA може призвести до великих штрафів до 6% доходу або навіть до вигнання з ЄС, якщо Telegram відмовиться співпрацювати. Новий закон вже був використаний для перевірки Meta і TikTok на предмет безпеки дітей, тому ЄС явно не соромиться принаймні вивчати такі питання. X стала першою платформою, проти якої було розпочато розслідування через DSA за розміщення дезінформації та іншого незаконного контенту.