2022 рік був складним для світових ринків через російсько-українську війну, зростання інфляції, жорсткість монетарної політики та інші фактори, що спричинили значний тиск на різні класи активів, включаючи криптовалюти. Протягом року часто звучало слово “криптозима”, а крах однієї з найбільших криптобірж у світі FTX та банкрутство інших гравців остаточно похитнули ринок.
У статті розповідаємо про ключові тренди та події на ринку криптовалют за підсумками 2022 року та прогнози на 2023-й.
Цей матеріал є частиною спільного спецпроєкту FinTech Insider і Mastercard, що розповідає про ключові тренди фінтех-індустрії у 2022 році. У статтях використовуються дані, опубліковані у звіті “Фінтех тренди 2022” Української асоціації фінтех та інноваційних компаній, проведеному за підтримки НБУ, Мінцифри, Mastercard, N1 та FinTech Insider.
Якщо на початку 2022 року біткоїн, найдорожча криптовалюта за ринковою капіталізацією, торгувався на рівні $47 686, то наприкінці року він впав до $16 602. Капіталізація ринку криптовалют, у свою чергу, впала з $2,3 трлн в перший день 2022 року до трохи більше $800 млрд в останні дні 2022 року.
Зростання криптогалузі наприкінці 2021 року призвело до того, що у 2022-му в криптостартапи було інвестовано рекордні $26,7 млрд, проте більша частина коштів припала на перше півріччя. Після цього венчурні капіталісти почали зменшувати свою інвестиційну активність, а падіння FTX у листопаді спонукало їх сповільнитись ще більше. Очікується, що венчурні інвестиції в криптосектор зростуть не раніше літа 2023 року.
Ще один тренд 2022 року – зростання шахрайства. За минулий рік криптохакери вкрали $3,8 млрд, що є абсолютним рекордом. Щоб підвищити рівень безпеки операцій з цифровими активами компанія Mastercard запустила нове технологічне рішення Crypto Secure, яке допомагає банкам виявляти та припиняти транзакції на схильних до шахрайства криптовалютних біржах.
Незважаючи на труднощі у криптосекторі, прийняття криптовалют зростало протягом усього 2022 року. На тлі цього, з метою захисту користувачів цифрових активів, країни активізували свої зусилля з розроблення правил регулювання криптогалузі. Зокрема, в ЄС влітку було розроблено Закон про регулювання ринків криптоактивів (MiCA), голосування за прийняття якого відбудеться навесні 2023 року. Наприкінці 2022 року завершила розробку пакету заходів щодо регулювання індустрії криптовалют і Велика Британія.
Криптовалюта в Україні
2022 рік став проривним для криптовалюти в Україні, зокрема через прийнятий на початку року закон про віртуальні активи, який повноцінно запрацює після внесення відповідних змін у податковий кодекс, а також через обмеження, введені регулятором на тлі повномасштабного вторгнення рф в Україну. Так, майже за рік з 24 лютого 2022 року Україні переказали 2,4 млрд грн у криптовалюті.
Зростаючий інтерес українців до криптовалют став причиною того, що Україна потрапила до трійки світових лідерів з використання криптоактивів за даними провідної аналітичної блокчейн-компанії Chainalysis, поступившись тільки В’єтнаму та Філіппінам. До слова, минулого року ми займали четверте місце.
Важливою подією у 2022 році став запуск першої криптовалютної картки в Україні, яку розробили фінтех-стартап Weld Money у співпраці з Unex Bank та Mastercard. Вона дозволяє розраховуватися криптовалютою за товари та послуги всюди, де доступні безготівкові оплати.
Також саме у 2022 році оплату криптовалютою почали приймати в аптеках, супермаркетах, на заправках та в магазинах техніки. Тобто, незважаючи на турбулентність 2022 року для криптоіндустрії, в Україні вона перейшла на новий етап розвитку.
CBDC: перспективи державних криптовалют
Якщо гравці крипторинку називають 2022-й найгіршим роком для індустрії, то для ринку CBDC це був дуже продуктивний рік. За даними Центрального банку Атлантичної ради, наразі 114 країн досліджують CBDC, чиї сукупні економіки становлять понад 95% світового ВВП. Деякі країни, включаючи Китай, Індію, Нігерію та Багамські острови, вже запровадили цифрові валюти. Інші, наприклад Швеція, Японія, Таїланд готуються до можливого розгортання. США вивчають це питання та провели випробування різних технологій для створення цифрової валюти, хоча голова ФРС Джером Пауелл зазначив, що центральний банк США не планує створювати таку валюту і не буде цього робити без вказівок Конгресу.
Загалом CBDC можна умовно розділити на два типи: призначені для використання фінансовими установами та ті, що призначені для використання широким загалом. Перший тип — це лише новий спосіб для центральних банків переказувати гроші комерційним банкам. Другий тип CBDC — це цифрова версія фіатних грошей, доступна широкому загалу через рахунки центрального або комерційного банку.
З точки зору звичайної людини чи бізнесу, цей вид CBDC нічим не відрізняється від електронних грошей на банківських рахунках сьогодні. Проте цей тип CBDC особливий тим, що створюється та зберігається на рахунках, до яких центральний банк має прямий доступ. Тобто звичайні люди матимуть рахунки або “гаманці”, які містять гроші, створені самим центральним банком їхньої країни, а не комерційним банком. Це революційна зміна для центральних банків: від їх традиційної ролі постачальників грошей для банківської та фінансової системи країни до прямого зв’язку зі звичайними людьми. Яскравими прикладами таких CBDC є цифровий юань Китаю та цифрова рупія Індії.
Однією з основних причин запровадження цифрових валют центробанків є надання жителям, які не охоплені банківськими послугами, доступу до рахунку в центральному банку своєї країни, і можливості використовувати його для миттєвих транзакцій за допомогою цифрової валюти за мінімальну плату або безкоштовно. Одним із недоліків CBDC, у свою чергу, називають конфіденційність – цифрова валюта дозволить центробанкам відстежувати кожну транзакцію.
Після серії невдач на крипторинку в 2022 році, таких як крах найбільшого стейблкоїна TerraUSD і банкрутство однієї з найбільших криптобірж світу FTX, фахівці Банку міжнародних розрахунків (BIS) заявили, що такі корисні функції криптовалют, як програмованість, компонування та токенізація необхідно використовувати на більш надійному фундаменті, яким є центральний банк.
Що нас чекає у 2023?
Аналізуючи прогнози експертів, можемо виділити декілька основних очікувань від 2023 року в криптосфері.
- Зростання попиту на криптовалюти: чим більше людей дізнаються про криптовалюти і технологію блокчейн, тим більше тих, хто використовує ці активи. Тож попит на криптовалюти зростатиме у 2023 році, як і кількість бізнесів, що прийматимуть криптоплатежі.
- Прогрес у регулюванні: оскільки сектор криптовалют продовжує розвиватися, регулюючі органи в усьому світі активніше розробляють правила користування цими активами. Це може допомогти зміцнити довіру на ринку та сприяти більшому прийняттю.
- Покращена інфраструктура: інфраструктура навколо криптовалюти (біржі, гаманці, платіжні процесингові компанії тощо), ймовірно, покращиться та стане більш зручною для користувачів. Це може полегшити їм купівлю, продаж і використання криптовалют у повсякденному житті.
- Інституційні криптоінвестиції: очікується, що імпульс інституційних інвестицій у криптоактиви збережеться деякий час. Однак, як і в 2022 році, лише найперспективніші проєкти з ринковою життєздатністю отримають підтримку інвесторів після ретельного розгляду.
- Розвиток Web3: інфраструктура Web3 продовжуватиме розвиватися та привертати увагу інвесторів. А для побудови надійної інфраструктури Web3, перш за все, важлива безпека.