Парламент України ухвалив закон про створення нового різновиду надавачів фінансових послуг – банків фінансової інклюзії. Йдеться про ухвалений у другому читанні законопроєкт №13018-д, що дає старт створенню поштового банку.
Про це розповів голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев у своєму Telegram-каналі. Основна мета нових установ полягатиме у наданні базових фінансових послуг тим українцям і підприємствам, які досі мали обмежений доступ до банківської інфраструктури.
Ідея полягає у створенні банку, який працюватиме на основі обмеженої банківської ліцензії. Така модель дозволить обслуговувати людей у віддалених регіонах, на звільнених територіях, поблизу зони бойових дій, а також представників соціально вразливих груп. Банк зможе надавати послуги мікропідприємствам, благодійним і громадським організаціям, а також органам державної влади й місцевого самоврядування — за умови, що їхній річний дохід не перевищує €5 мільйонів.
Новий закон вперше надає чітке юридичне визначення поняттям «фінансова інклюзія», «обмежена банківська ліцензія» та «банк фінансової інклюзії». Документ також розширює повноваження Національного банку України, надаючи йому роль у сприянні розвитку доступності фінансових послуг.
Ухвалення закону відкриває шлях до запуску поштового банку, що базуватиметься на інфраструктурі “Укрпошти”. Створення “Укрпошта Банку” дозволить заощадити для держави понад 5 млрд грн на доставці пенсій і соціальних виплат лише за наступні три-п’ять років, наголошував раніше генеральний директор “Укрпошти” Ігор Смілянський.
“Укрпошта Банк” не братиме участі у кредитуванні великого бізнесу та ризикових валютних операціях, а зосередиться на наданні базових послуг. Планується використати понад 6000 відділень і 25000 точок присутності “Укрпошти” для надання банківських послуг.