Європейський Союз наближається до ухвалення нових правил, які вимагатимуть масового сканування цифрових повідомлень, у тому числі зашифрованих. Закон, вперше представлений у 2022 році, запровадить систему “модерації завантаження”, яка сканує ваші цифрові повідомлення користувачів, включно із зображеннями, відео та посиланнями.
Як зазначає The Verge, нині уряди країн ЄС мають ухвалити позицію щодо запропонованого законодавства, спрямованого на виявлення матеріалів із зображенням сексуального насильства над дітьми (CSAM). Голосування визначить, чи отримає пропозиція достатню підтримку для просування законотворчого процесу в ЄС.
За перспективними новими правилами кожен сервіс, який має встановити цю “перевірену” технологію моніторингу, також повинен запитувати дозвіл на сканування повідомлень користувачів. Якщо користувач не погоджуєтеся, він не зможе ділитися зображеннями або URL-адресами.
Зазначається, що запропонований законопроєкт одночасно підтримує і відкидає наскрізне шифрування. Спочатку в ньому підкреслюється, що наскрізне шифрування “є необхідним засобом захисту фундаментальних прав”, але потім йдеться про те, що зашифровані служби обміну повідомленнями можуть “ненавмисно перетворитися на безпечні зони, де можна ділитися або поширювати матеріали про сексуальне насильство над дітьми”.
Пропоноване рішення полягає в тому, щоб залишити повідомлення відкритими для сканування — але без шкоди для рівня конфіденційності, який забезпечує наскрізне шифрування. Нова система модерації могла б досягти цього, скануючи вміст ваших повідомлень до того, як такі програми, як Signal, WhatsApp і Messenger зашифрують їх.
У відповідь Мередіт Віттакер, президентка Signal Foundation, що відповідає за розробку застосунку для обміну повідомленнями Signal і протоколу Signal Protocol, заявила, що додаток перестане функціонувати в ЄС, якщо ці правила стануть законом, оскільки пропозиція “фундаментально підриває шифрування”, незалежно від того, сканується він перед шифруванням чи ні. Кілька організацій, серед яких Electronic Frontier Foundation, Center for Democracy & Technology та Mozilla, також підписали спільну заяву, в якій закликали ЄС відхилити пропозиції щодо сканування користувацького контенту.
Не лише захисники приватності б’ють на сполох з приводу цієї пропозиції. Цього тижня десятки депутатів Європарламенту звернулися до Ради ЄС з листом, в якому висловили свою незгоду з цією пропозицією. Патрік Брейєр, німецький депутат Європарламенту, також висловився щодо законопроєкту, заявивши, що “невибіркові пошуки і помилкові витоки приватних чатів та інтимних фотографій руйнують наше фундаментальне право на приватну кореспонденцію”.
Якщо законопроєкт отримає підтримку, розпочнуться переговори між Парламентом, Радою та Комісією ЄС для формування остаточного тексту закону. Але навіть після схвалення урядами ЄС прихильники контролю над чатами все одно можуть мати проблеми з просуванням закону. Минулого року опитування, проведене групою “Європейські цифрові права” (EDRi), показало, що 66% молодих людей в ЄС не згодні з політикою, яка дозволяє інтернет-провайдерам сканувати їхні повідомлення.