Національний банк розкрив структуру процентного доходу банківської системи за підсумками семи місяців 2023 року. Від прибутку банків у розмірі 83 млрд грн близько дві третини становили процентні доходи, половину з яких, за оцінками регулятора, забезпечує держава. Водночас частина доходів від кредитування перевищує окремі доходи від ОВДП чи депозитних сертифікатів.
Як зазначив директор департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Володимир Лепушинський колонці для “Економічної правди”, за сім місяців 2023 року банки отримали прибуток у розмірі 83 млрд грн. У доходах банків 67% становили процентні доходи.
Водночас у структурі процентних доходів найбільшу частку мають доходи від кредитування бізнесу та населення – близько 40%. Ще 20% — це доходи від вкладень у внутрішні державні облігації, та близько 30% — від вкладень у депозитні сертифікати.
За словами Лепушинського, твердження, що депозитні сертифікати є основним джерелом прибутків банків, не відповідає дійсності. Він підкреслив, що регулятор не має прихованих мотивів у застосуванні депозитних сертифікатів, НБУ сплачує всім банкам без винятків високі відсотки за депозитними сертифікатами.
Також у регуляторі нагадали, що від початку воєнного стану НБУ заборонив банкам виплачувати дивіденди своїм власникам. Обмеження не стосується лише державних банків, які перераховують прибуток у вигляді дивідендів до державного бюджету.
Раніше стало відомо, що платоспроможні банки в першому півріччі 2023 року отримали 67,6 млрд грн чистого прибутку, що суттєво перевищує торішні показники. Згодом регулятор потрапив під критику через забезпечення значної частини з цих прибутків.