Нове дослідження Банку міжнародних розрахунків (BIS) розкриває вплив штучного інтелекту на ринок праці США. Дослідники BIS оцінили, як ШІ може доповнювати або замінювати людську працю в 711 професійних категоріях з поділом за двома основними критеріями: важливістю та рівнем когнітивних навичок, необхідних для виконання роботи.
Як зазначається у релізі дослідження, при низьких можливостях штучного інтелекту, 7% навичок піддаються впливу ШІ. Іншими словами, працівники з низькими, середніми та високими зарплатами мають приблизно однакову частку навичок (7%), які потенційно можуть бути виконані або доповнені штучним інтелектом з низькими можливостями.
З підвищенням можливостей штучного інтелекту зростає і частка навичок, які піддаються його впливу. При помірних можливостях ШІ, в середньому 17% навичок працівників піддаються впливу, а коли можливості ШІ досягають високого рівня, ця частка зростає до 36% навичок у середньому. При переході від помірних до високих можливостей штучного інтелекту, кількість навичок, які можуть бути піддані впливу ШІ, може зростати в рази.
У найвищому квартилі заробітної плати до 45% навичок можуть бути піддані впливу ШІ. Серед 25% працівників з найвищою оплатою праці майже половина їхніх навичок потенційно може бути виконана або доповнена високорозвиненим штучним інтелектом. Цей показник є найвищим серед всіх професійних категорій, що вказує на більшу схильність високооплачуваних професій до впливу передових технологій ШІ.
Дослідження також підкреслює вплив ШІ на основні та другорядні навички професій. У випадку з лікарями, ШІ, здатний виконувати бухгалтерські функції, може допомогти їм з адміністративною роботою. З іншого боку, для професії бухгалтера той самий ШІ становить загрозу заміщення, оскільки може виконувати їхні основні професійні навички.
При низьких можливостях штучного інтелекту, ШІ доповнює роботу всіх працівників. Проте, як підкреслюють у BIS, в міру того, як ШІ стає складнішим і здатним виконувати більше завдань, він починає впливати не лише на другорядні, але й на основні навички працівників з нижчим рівнем заробітної плати. В результаті, низькооплачувані професії стають більш схильними до заміщення штучним інтелектом.