20-21 лютого в Стокгольмі, столиці Швеції, відбулася конференція Techarena 2025, що традиційно збирає представників провідних компаній, підприємців, інвесторів та лідерів думок. Основною темою цьогорічного заходу була “Як стати найкращим” – з точки зору бізнесу, культури, стартапів, технологій та розвитку світу. FinTech Insider відвідав конференцію та зібрав найцікавіше.
Штучний інтелект та його вплив на технології
Жодна конференція нині не проходить без обговорення штучного інтелекту. Мері Снепп, віцепрезидентка зі стратегічних ініціатив у Microsoft, акцентувала на трансформаційному впливі штучного інтелекту на технології. Вона підкреслила, що ШІ є таким же важливим, як і попередні технологічні досягнення, такі як інтернет та електрика.
Снепп наголосила на значних інвестиціях Microsoft в ШІ, зокрема через партнерство з OpenAl та розбудову великої інфраструктури, включаючи центри обробки даних по всьому світу. Обговорення також торкнулося стратегічного бачення цих інвестицій і фундаменту партнерства, чим є обчислювальна потужність Microsoft і мовні моделі OpenAl.
Фокусом стали також технологічний суверенітет та конфіденційність даних, зокрема в контексті європейських норм, таких як GDPR. Снепп пояснила підхід Microsoft до цього питання та нагадала про їхні судові баталії з урядом США щодо захисту суверенітету даних. Представниця техногіганта підкреслила важливість побудови довіри та безпеки в його інфраструктурі, зокрема шляхом зберігання даних клієнтів у межах європейських кордонів, якщо вони цього хочуть.
Окрім того, Снепп підкреслила важливість співпраці між великими технологічними компаніями та стартапами у контексті ШІ. А також відзначила потенціал штучного інтелекту для прориву в таких галузях, як медицина.

Геополітика та технології
Ульф Крістерссон, прем’єр-міністр Швеції, зазначив, що Швеція є домом для багатьох технологічних єдинорогів, і наголосив на важливості підтримки конкурентоспроможності через освіту, дерегуляцію та впровадження технологічних трансформацій.
Крістерссон також сфокусувався на глобальних викликах, наголосивши на необхідності для Європи сприяти створенню середовища, у якому бізнес та інновації можуть процвітати. Він звернув увагу на такі проблеми, як надмірна зарегульованість та брак капіталу, що спонукає європейські компанії до переїзду в США. Прем’єр-міністр виступив за покращення законодавства, зменшення регулювання та розширення доступу до капіталу та талантів для підтримки інновацій.
Ульф Крістерссон також торкнувся геополітичного контексту, зокрема війни в Україні, та взаємозв’язку між технологіями та політикою. Глава шведського уряду підкреслив необхідність того, що політика повинна охоплювати технологічний прогрес. За його словами, технології можуть сприяти швидким змінам, але політика повинна врівноважувати це обдуманими рішеннями. Крістерссон закликав до продовження підтримки України та необхідності розробки оборонних технологій для збереження миру.
До підтримки України закликала і Санна Марін, колишня прем’єр-міністерка Фінляндії. Вона підкреслила важливість посилення оборонного потенціалу Європи та інвестицій у стратегічні сектори, такі як технології, що дозволить забезпечити автономію та безпеку.
Про необхідність європейським країнам об’єднатися, підтримати Україну та протистояти росії та іншим викликам наголосив і відомий британський підприємець, засновник корпорації Virgin Group Річард Бренсон. Він також зазначив, що штучний інтелект є революційною технологією, що змінить світ. Проте варто пам’ятати, що інноваційні технології необхідно використовувати для покращення життя людства та вирішення глобальних проблем.

Інновації для сталого розвитку
Ще одна панельна дискусія була присвячена новій ері сталого розвитку та впливу техногігантів на цей рух. В обговоренні взяли участь Дірк Воест з Volkswagen, Мадс Тумі-Медсен з Pandora, Олеся Струк з Philips та Іоанніс Іоанну з Лондонської бізнес-школи.
Зокрема, представники компаній розповіли, що перехід Pandora на використання лише переробленого срібла та золота стало значним кроком у скороченні викидів, тоді як Volkswagen наголосив на важливості включення сталого розвитку в корпоративну стратегію для досягнення суттєвих змін. Philips, в свою чергу, запровадив практику циркулярної економіки в технологіях охорони здоров’я.
Обговорення також стосувалося балансу між зростанням компанії та сталим розвитком. Мадс Тумі-Медсен пояснив, як Pandora пов’язує свої фінансові цілі та цілі ESG із стимулами керівників. Дірк Воест і Іоанніс Іоанну підкреслили необхідність розгляду сталого розвитку як зусилля, що створює цінність, що підвищує довгострокову стійкість і вплив на суспільство.
Експерти дійшли згоди щодо важливості співпраці та партнерства між секторами для досягнення цілей сталого розвитку, ролі бізнесу у впливі на поведінку споживачів та нормативно-правової бази для підтримки сталої практики.

Зміна поведінки споживача та гіперперсоналізація
Під час однієї з панельних дискусій за участі Іке де Мілліано зі Stripe, Джеспера Брендума з Boozt, Йонаса К’єллберга з Nornorm і Бйорна Блока з IKEA Group обговорювалося, як компанії пристосовуються до зміни потреб сучасних споживачів. Учасники дискусії зазначили перехід споживача до багатоканального досвіду та збільшення попиту на персоналізовані та зручні процеси покупки. За словами експертів, сучасні споживачі є глобальними, вимогливими та мають високі очікування як щодо досвіду онлайн, так і в роздрібних магазинах.
Обговорення також торкнулося важливості даних і різних метрик для розуміння та задоволення потреб споживачів. Бйорн Блок наголосив на важливості інтеграції досвіду офлайн та онлайн для безперебійної подорожі клієнта, Йонас К’єллберг зосередився на важливості навчання клієнтів, а Іке де Мілліано розповіла, як Stripe використовує штучний інтелект і машинне навчання, щоб підвищити рівень успішності транзакцій і зменшити шахрайство, підкресливши цим критичну роль технологій у покращенні споживчого досвіду.
Учасники дискусії не залишили поза увагою тему гіперперсоналізації. Джеспер Брендум зазначив, що гіперперсоналізація відіграватиме дуже важливу роль у майбутньому клієнтському досвіді. Тим часом Йонас К’єллберг виступив проти цього, наголошуючи на важливості спрощеного підходу із обмеженим вибором для клієнта, але з акцентом на якості. Бйорн Блок запропонував проміжний шлях, тобто пропонування різноманітних продуктів, що відповідають індивідуальним смакам клієнтів, але без зайвого перевантаження.

Стартапи: шлях до єдинорога
Ряд панельних дискусій були присвячені викликам та можливостям розвитку стартапів як у Швеції, так і в цілому світі. Зокрема, експерти наголошували на тому, що для того стартапу, який прагне стати єдинорогом, дуже важливим є глобальне мислення та націлення на вирішення проблем на різних ринках.
Також учасники дискусій підкреслили взаємовідносини стартапів і венчурних капіталістів, зокрема важливість не лише капіталу, а й стратегічного керівництва та мережевих зв’язків, які можуть надати інвестори.
На іншій панельній дискусії звучали думки представників технологічних екосистем у Швеції, Франції та Португалії. Зокрема, Яані Хейнонен з Business Sweden обговорив переваги Швеції в індустріальних традиціях, відкритість до міжнародного партнерства та прагнення до сталого розвитку. Агата Ідальго з France Digitale підкреслила динамічну екосистему Франції, яка керується талантами інженерів, інституційною підтримкою та стратегічним фокусом на залученні іноземного капіталу та талантів. Антоніу Діас Мартінш із Startup Portugal наголосив на зростанні Португалії як підприємницького центру, що підтримується сприятливим законодавством, фіскальною політикою та поєднанням державно-приватного фінансування.
Ключовими темами цього обговорення також були виклики й фінансування. Швеція стикається з труднощами у збільшенні фінансування, незважаючи на потужну підтримку стартапів на ранніх стадіях, тоді як Франція бачить зменшення інвестицій на ранніх стадіях і більших угод серії B. Португалія отримує вигоду від збалансованого поєднання державного та приватного фінансування, а також нових ініціатив, таких як фонд глибоких технологій, націлених на сектори, що розвиваються. Усі учасники дискусії визнали необхідність для Європи збільшити фінансування, щоб зберегти бізнес і конкурувати на глобальному рівні, зосередившись на таких стратегічних секторах, як ШІ, deep tech та оборона.
Ще однією важливою темою було залучення та утримання талантів. Панельна дискусія також торкнулася важливості партнерства та транскордонної співпраці для використання спільних сильних сторін і стимулювання інновацій, особливо в контексті глобальної конкуренції та стратегічного технологічного прогресу.