Одна з найбільш безготівкових країн світу Швеція переосмислює свою стратегію відмови від паперових грошей через зростаючі загрози національній безпеці. Згідно з останнім звітом Шведського центрального банку, лише одна з десяти покупок у країні здійснюється готівкою, а більшість платежів проводиться за допомогою банківських карток та мобільного додатку Swish.
Про це пише The Guardian. У контексті російсько-української війни, нестабільності у США та побоювань щодо гібридних атак з боку росії, життя без готівки наразі має багато ризиків. Міністерство оборони Швеції навіть розіслало кожній родині брошуру під назвою “Якщо настане криза чи війна”, рекомендуючи громадянам регулярно використовувати готівку та мати при собі запас на тиждень у різних номіналах для “посилення готовності”.
Подібні зміни відбуваються і в Норвегії, де минулого року було введено законодавство, що передбачає штрафи для роздрібних торговців, які відмовляються приймати готівку. Уряд також рекомендував громадянам “мати при собі певну суму готівки через вразливість цифрових платіжних рішень до кібератак”.
Колишній міністр юстиції та надзвичайних ситуацій Норвегії Емілі Мель чітко сформулювала проблему: “Якщо ніхто не платить готівкою і ніхто не приймає готівку, готівка більше не буде реальним аварійним рішенням, коли криза настане”.
Як зазначають експерти, центральні банки обох країн тепер визнають, що безпека та доступність платежів такі ж важливі, як і ефективність. Так дві найбільш безготівкові економіки світу все ще розраховують на паперові гроші як на аварійний варіант у кризових ситуаціях.
Нагадаємо – у 2024 році, в умовах повномасштабної війни та продовження атак на енергетичну інфраструктуру України, українці як і раніше надавали перевагу безготівковим розрахункам платіжними картками. За даними аналізу Національного банку, минулого року частка безготівкових операцій за кількістю зросла до 94,6%, а за сумою склала 64,5% усіх операцій з платіжними картками.