Частка українських бізнесів, які вважають, що робота у їхніх галузях без оптимізації податків можлива складає близько 9%. Відповідно, понад 90% українського бізнесу вважаються роботу без схем оптимізації податків вважають неможливою та, як припускають аналітики, вдаються до оптимізаційних схем.
Як зазначає дослідницьке агентство InfoSapiens, посилаючись на результати опитування 500 власників та керівників українських компаній, 70% респондентів не задоволені чинною системою оподаткування, а більш ніж половина вважають неможливою сплату встановлених податків у повному обсязі без використання тіньових схем з “оптимізації”.
На запитання, чи можуть більшість бізнесів у вашій сфері ефективно працювати і сплачувати всі податки, не вдаючись до оптимізації, 56% представників бізнесів відповіли, що це неможливо. 58% представників мікробізнесу вважають, що працювати без оптимізації нереально. Частка тих, хто однозначно відповів, що робота у їхніх галузях без оптимізації податків все ж можлива, — лише 9%.
Відповідно, експерти агентства припускають, що 90% українського бізнесу вдаються до схем оптимізації податків.
Найпоширенішою схемою названа оптимізація податків на зарплату (податки на фонд оплати праці та ЄСВ). Доволі часто бізнес вдається до схем оптимізації податку на прибуток та ПДВ.
Серед опитаних 84% погоджуються з необхідністю реформування. При цьому 60% респондентів назвали критично необхідними такі аспекти реформи, як спрощення адміністрування бізнесу та детінізація підприємницької діяльності. Крім того, 77% опитаних висловилися за зниження ставок ПДВ та податку на прибуток до 10% або нижче. На думку учасників опитування, зниження потребують і податки на заробітну плату.
На запитання, які саме податки варто було б знизити, щоб заохотити бізнес відмовитися від схем оптимізації, 68% назвали податки на заробітну плату, 50% — ПДВ, а 44% — податки на прибуток. Кожен п’ятий опитаний (19%) вважає, що необхідно знизити всі три податки.