Іван Павловський, CEO, co-founder, автор в Incrypted
Криптовалюти нерідко порівнюють із «цифровим Диким Заходом» – місцем, де легко як розбагатіти, так і втратити свої кошти. Яскравий тому приклад: історія з TRUMP, офіційним токеном нового президента США – за кілька днів його ціна зросла на тисячі відсотків, залучивши безліч інвесторів, а потім так само швидко впала.
І багато новачків, натхненні ажіотажем, які увійшли на піку, залишилися в збитку.
TRUMP наочно показує, як сильний хайп може заманити новачків у пастку. Величезні стрибки цін і гучні імена створюють ілюзію легких грошей, але без досвіду і належного рівня знань це може обернутися катастрофою. І хоч криптовалютний ринок може бути непередбачуваним, уникнути помилок реально, якщо знати ключові «правила гри».
У цій статті ми поговоримо про п’ять головних помилок, яких припускаються новачки, як їх уникнути і не втрачати гроші в гонитві за хайпом.
Помилка #1. Ігнорування безпеки
Перше про що необхідно сказати, криптовалюта – це нова форма відповідальності.
Блокчейн, основа кожної криптовалюти, з’явився 2009 року, як альтернатива світовій фінансовій системі, банкам, які зберігають гроші громадян і управляють ними від їхнього імені. Bitcoin ж повернула контроль над активами в руки людей, зробивши їх 100% незалежними, одноосібними власниками та управителями своїх гаманців.
А тому перша помилка – це ігнорування можливостей захисту своїх коштів, ненадійне зберігання ключа доступу, паролів, слабка безпека своїх пристроїв.
Як уникнути цього?
- Після створення (децентралізованого) гаманця, не зберігайте ключ (seed) у цифровому вигляді. Запишіть його вручну і зберігайте в надійному місці.
- Створіть копії та розмістіть їх у різних місцях (сейф, банківська комірка).
- Ніколи і нікому не передавайте вашу seed-фразу, навіть «службі підтримки».
- Дотримуйтесь правил «цифрової гігієни»: захищайте і перевіряйте пристрій для роботи з криптовалютою, чи то смартфон, чи то персональний комп’ютер.
У разі роботи на біржах або інших сервісах:
- Завжди перевіряйте URL сайту і не переходьте за посиланнями з листів і чатів.
- Створюйте складні паролі та унікальні для кожного біржового акаунта.
- Використовуйте всі доступні способи захисту, що є у сервісу: паролі та PIN, двофакторна аутентифікація, TouchID/FaceID. Найкращі сервіси використовують біометрію як основу для криптографічного шифрування ключів.
Тримайте на біржах тільки частину коштів для роботи. Основну ж частину активів після купівлі переводите на особисті гаманці (апаратні, децентралізовані).
Помилка #2. Рішення на емоціях
Будь-яка торгівля та інвестиції, і на фондовому ринку, і на криптовалютному, схильні до емоцій. Найпоширеніші – FOMO (Fear of Missing Out – жадібність при зростанні, страх упущеної вигоди) і FUD (Fear, Uncertainty, Doubt – страх і паніка при падінні).
Ці емоції сильно впливають на рішення трейдерів у моменті, що часто призводить до купівлі на піках цінового графіка і продажів на дні – а значить, веде до втрати грошей.
Як уникнути FOMO?
- Складіть план і дотримуйтеся його, наприклад, такий як DCA-стратегія.
- Інвестуйте тільки те, що готові втратити. Ніколи не ризикуйте понад міру.
- Не женіться за піками. Якщо актив уже виріс на сотні відсотків, імовірність його подальшого зростання сильно знижується. При цьому «ловити» рівні піків і дна в більшості випадків не можуть навіть умілі трейдери, але це і не потрібно.
- Вчіться терпіння. Рано чи пізно ринок завжди дає нові можливості.
Як уникнути FUD?
- Дивіться на довгострокову перспективу. Тимчасові коливання цін на таких волатильних ринках, як криптовалютний, часто не відображають тенденцій.
- Вивчайте причини падіння. Розберіться, чи це системна проблема проєкту, чи просто корекція на ринку. Не поспішайте продавати при побіжному аналізі.
- Обмежте читання ресурсів, що роздмухують паніку без фактів. Перевіряйте новини, оцінюйте їх тільки з перевірених джерел.
Вивчайте технічний аналіз (графіки, рівні підтримки та опору). Це дасть розуміння того, як влаштований (будь-який) ринок: найочевидніше – жоден актив не йде в один «бік» вічно, кожна фаза зростання завжди змінюється фазою корекції.
Помилка #3. Один квиток, будь ласка
Окремо з емоційних помилок варто виділити великий ризик в одному проєкті. Багато новачків часто інвестують в один проєкт, вірячи в його успіх. Найчастіше це стосується популярних токенів (як TRUMP) або ж «скама», який обіцяв золоті гори.
Як і всі помилки на ринку, ця відбувається через бажання заробити. Але не просто отримати прибуток, а зробити це – швидко, у великих кількостях і без аналізу.
Як уникнути цього?
- Розділіть (диверсифікуйте) свої інвестиції на кілька активів: топові криптовалюти (BTC, ETH), стейблкоїни (USDT) і перспективні проєкти.
- Досліджуйте проєкт. Переконайтеся, що він вирішує проблеми, а не просто створює хайп. Чи можна заробити на мемтокенах, як TRUMP? Так. Але що менше у монети «фундаменту», то більше інвестиція буде схожа на лотерею.
- Ніколи не вкладайте більше 10-20% коштів в один проєкт, особливо якщо він високоризикований. Для хайпових токенів цей відсоток може бути ще нижчим.
- Уникайте «швидкого прибутку». Інвестуйте в проєкти, що мають потенціал у довгостроковій перспективі. Слідкуйте за новинами, щоб вчасно реагувати.
«Бути в ринку» і знаходити якісну аналітику монет для майбутніх інвестицій найкраще разом з іншими ентузіастами, що вже давно в індустрії. Наприклад, перейти на наступний рівень можуть допомогти в закритому криптоком’юніті Incrypted+.
Помилка #4. Встигнути в «останній вагон»
«Найкращий супутник» для FOMO та інвестицій в один ризиковий проєкт – хайп. Особливо хайп, що вже викликав основну фазу зростання. І це одна з найчастіших помилок новачків. У більшості випадків нові гравці приходять на ринок завдяки одному проєкту – найчастіше це Bitcoin у період зростання або популярні токени у форматі мемів, як Dogecoin (DOGE), SHIB, PEPE, BONK та інші. Але саме ця точка входу несе в собі найбільші ризики – високий шанс втратити кошти та віру в крипту загалом.
Як уникнути цього?
- Не біжіть в «останній вагон». Ретельно оцініть, чи є у проєкту ще потенціал і чим він забезпечений. У більшості випадків краще «запізнитися».
- Вкотре: пам’ятайте, що після зростання завжди має бути корекція. Якщо актив уже багаторазово зріс, то шанс потрапити в «несподіване» падіння високий.
- Не поспішайте в схожі проєкти, що з’явилися на тлі ажіотажу. Хайп завжди приваблює шахраїв. Наприклад, успіх TRUMP викликав хвилю токенів, що використовують імена сім’ї Трампа для просування (як скам-токен BARRON).
Помилка #5. Відсутність базових знань
Остання, але не менш важлива помилка – це спроба використовувати криптовалюти, інвестувати в них свої кошти без розуміння технології блокчейну, принципів криптовалютного світу, а також щонайменше азів біржової торгівлі та інвестицій.
Найчастіше люди йдуть за трендом, вкладаються тільки в те, що на слуху, втрачаючи активи на непродуманих рішеннях. Під час роботи з блокчейном безпосередньо вони можуть втратити кошти, надіславши їх на неіснуючу адресу, вказавши невірно газ.
Як уникнути цього?
- Почніть з бази: прочитайте WhitePaper мережі Bitcoin – документ, опублікований Сатоші Накамото ще 2008 року. На його восьми сторінках ви знайдете весь концепт криптовалют, що пояснює їхню цінність, правила роботи та емісії.
- Вивчайте технології криптосвіту: алгоритми консенсусу, смарт-контракти, NFT і багато іншого. Усе це стане в пригоді для ухвалення рішень щодо інвестицій.
- Використовуйте ресурси (CoinMarketCap, CoinGecko, Incrypted) щоб отримувати об’єктивну інформацію. Шукайте спільноти, канали з аналітикою проєктів.
Відсутність базового розуміння технології та ринку – найбільша проблема, яку має розв’язати кожен новачок, щоб уникнути багатьох інших помилок, оцінювати ризики та усвідомлювати цінність проєктів. Для її розв’язання є безліч ресурсів, зокрема й безкоштовних. Наприклад, відеокурс «Занурення в крипту» від видання Incrypted.
Криптовалютний світ сповнений і ризиків, і можливостей, що вимагають усвідомленого підходу. Вивчайте його, аналізуйте, не піддавайтеся емоціям. Помилкам можна запобігти, якщо пам’ятати: навчання, стратегія і терпіння – ключ до успіху.