В Україні зафіксовано перший випадок превентивної реструктуризації компанії – нової процедури, яка стала доступною тільки з 2025 року. Механізм дозволяє бізнесу в скрутному фінансовому становищі змінити умови виконання кредитних зобов’язань, не припиняючи роботу, і таким чином уникнути банкрутства, передає Опендатабот.
За даними Верховного суду та Міністерства юстиції України, з початку 2025 року 1087 українських підприємств розпочали процес припинення своєї діяльності. Більшість із них – 725 компаній (66,7%) – обрали шлях самостійного закриття без судової процедури банкрутства, що свідчить про відсутність боргів.
Водночас 164 компанії (15,1%) наразі проходять процедуру банкрутства через суд, що на 22% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року. Ще 118 бізнесів (10,9%) перейшли на стадію судової ліквідації через неспроможність погасити борги, а 80 компаній (7,4%) знаходяться на етапі реорганізації.
“На мій погляд, фінансові труднощі має більшість підприємств, але наразі врегулювати їх за допомогою судових процедур для власників занадто складно і ризиковано. Якщо вже став банкрутом, то санація малоймовірно допоможе щось змінити. Фактично, це лише відображення загального стану бізнесу та економіки в цілому”, – розповів адвокат, арбітражний керуючий, член Кваліфікаційної комісії арбітражних керуючих, фахівець з питань банкрутства Денис Лихопьок.
Нагадаємо – понад 685 тисяч підприємців припинили свою діяльність під час великої війни. За цей же час українці відкрили 763 тисяч ФОПів.