Верховна Рада прийняла закон, який має суттєво змінити правила роботи факторингових компаній в Україні. Законопроєкт №12306 спрямований на оновлення підходів до регулювання факторингу, щоб зробити цей інструмент більш прозорим, надійним і наближеним до міжнародних стандартів.
Про це у своєму Telegram-каналі написав голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
Факторинг — це послуга, що дозволяє компаніям швидко отримати обіг коштів завдяки продажу своїх дебіторських зобов’язань. У пояснювальній записці до законопроєкту зазначається, що попри вагому частку факторингу на ринку небанківських фінансових послуг, класичний торговельний факторинг в Україні майже не розвинений. Натомість у центрі уваги — відступлення права вимоги за проблемними кредитами, що часто призводить до конфліктів і зловживань з боку недобросовісних компаній.
Новий закон покликаний змінити цю ситуацію. Зокрема, він запроваджує державну реєстрацію права вимоги, що значно зменшить ризики шахрайства у сфері факторингу. Також закон чітко визначає, що таке договір факторингу, його предмет і зміст, а також встановлює порядок пріоритетності відступлення грошової вимоги.
Положення проєкту Закону спрямовані на:
- імплементацію в законодавство України положень Модельного закону Міжнародного інституту з уніфікації приватного права про факторинг, що наблизить український факторинг до кращих міжнародних відповідників;
- запровадження державної реєстрації відступлення права вимоги, що дасть змогу знизити ризик шахрайства під час здійснення факторингової діяльності та сприятиме прозорості ринку факторингу;
- визначення предмету та змісту договору факторингу;
- визначення пріоритету відступлення права грошової вимоги;
- розмежування регулювання торговельного факторингу та операцій з фінансовою заборгованістю.
Про те, що Національний банк України та Верховна Рада розробили проєкт закону про факторинг, стало відомо у грудні минулого року. За результатами опитування, в якому взяли участь 14 фінансових інституцій, 73% вже надають факторингові послуги, а решта планують запровадити цей фінансовий продукт протягом року.