У закордонному e-commerce BNPL-сервіси стали популярними вже давно. BNPL (buy now, pay later – “купуй зараз, плати пізніше”) – це спосіб оплати, при якому покупець може розділити вартість покупки на рівні частини та виплачувати їх протягом короткого періоду (від декількох тижнів до десятків місяців).
Перевагами BNPL для покупця є можливість отримати товар відразу, а сплатити суму декількома частинами – без переплат і комісій. Продавець, у свою чергу, отримує можливість підвищити середній чек та конверсію, а ще – залучити нову аудиторію.
Здавалося б, оплата частинами – не новий інструмент, адже таку можливість банки пропонують уже давно. Проте різниця між BNPL і розстрочкою все ж є. Перш за все, термін виплати позики у BNPL-сервісах значно коротший, ніж у програмах розстрочки, а суми покупок – менші. За допомогою BNPL не можна купити дорогі товари. Провайдери BNPL-сервісів надають можливість розділення вартості покупки без додаткових комісій і переплат, проте детальніше розглянемо далі в статті.
Світовий ринок BNPL-сервісів
За даними Insider, у 2021 році користувачі чотирьох найпопулярніших BNPL-сервісів витратили $100 млрд. А до 2030 року, за прогнозами, обсяг ринку зросте до $4 трлн. Експерти певні, що BNPL-сервіси стануть традиційним способом оплати. Покупцям зручно оплачувати товари частинами. Наприклад, у березні 2021 року 45% американців заявили, що без оплати частинами покупка не вписувалася до їхнього бюджету.
Пандемія сприяла зростанню e-commerce, а падіння купівельної спроможності користувачів призвела до популярності BNPL. У 2020 році більше 2% всіх світових транзакцій в е-комі припало на BNPL-сервіси. До 2024 року ця цифра збільшиться вдвічі.
Найбільш поширені BNPL-сервіси у США та Австралії, зростає їх популярність і в Китаї. У 2020 році 1585 британських сайтів пропонували покупцям можливість оплатити покупку за допомогою BNPL-сервісу, а до кінця 2021 року їх стало вже 32 588.
Лідерами ринку зараз є три сервіси: Klarna, Afterpay і Affirm. Розглянемо детальніше, які умови вони пропонують.
Klarna – шведський фінтех-сервіс, що працює з 2005 року та пропонує оплату частинами. Він працює у 14 європейських країнах та пропонує покупцям такі варіанти, як “Оплата 3 частинами”, “Оплата 4 частинами”, “Оплата через 30 днів”. Тобто, сума покупки ділиться на зазначену кількість рівних частин без комісій та відсотків, або ж у випадку з оплатою через 30 днів покупець може просто сплатити пізніше.
Для того, щоб скористатися можливістю, необхідно вибрати Klarna у якості платіжної опції в момент оплати покупки. Відповідь про схвалення користувач отримує миттєво, на відміну від більшості банківських сервісів оплати частинами.
Afterpay – це австралійська фінансова компанія, яка працює з 2015 року. Сервісом також користуються жителі США, Канади, Великої Британії та Нової Зеландії. Покупець завантажує додаток Afterpay, реєструється в системі та платить за товар чотирма рівними платежами протягом шести тижнів без відсотків.
Affirm – це американська фінансова компанія, яка існує з 2012 року. У Affirm кілька способів післяплати: частинами та щомісячними платежами. Покупець сам вибирає, на який період розділити оплату. Сервіс не бере відсотки та комісії з покупця.
У червні цього року на ринок BNPL-сервісів вийшла компанія Apple. Техногігант презентував нову функцію в Apple Pay під назвою Apple Pay Later, за допомогою якої покупку можна розділити на чотири рівні платежі протягом шести тижнів без нарахування відсотків. Важливим є те, що Apple надаватиме користувачам кредити напряму, без залучення банків. Для цього компанія створила дочірнє підприємство Apple Financing. Також Apple самостійно перевірятиме платоспроможність та кредитну історію клієнтів сервісу. Для цього компанія придбала британське кредитне бюро Credit Kudos, яке використовує технології відкритого банкінгу для формування кредитних рейтингів потенційних клієнтів.
Підводні камені
Доступність BNPL-кредитування призвела до зростання боргового навантаження користувачів, які почали активно користуватись BNPL-сервісами, не маючи змоги сплатити надану позику. Постачальники цих сервісів у випадку несплати заборгованості мають право підключати колекторські компанії та передавати інформацію у бюро кредитних історій. Тому Велика Британія, наприклад, встановлює більш жорсткі правила регулювання BNPL. Зокрема кредитори будуть зобов’язані перевіряти кредитоспроможність клієнтів та утримуватися від реклами, що може ввести в оману. Крім того, провайдери BNPL-сервісів повинні отримати схвалення від Управління з питань фінансового контролю (FCA).
Остаточні правила регулювання галузі будуть опубліковані до середини 2023 року після проведення ряду консультацій.
BNPL в Україні
Послугу “Купуй зараз, платіть пізніше” пропонує популярний український цифровий банк monobank. Щоб скористатися послугою, необхідно завантажити додаток mono pay та додати картку будь-якого банку. Клієнт, купуючи в магазині-партнері, може вибрати одну із двох класичних схем – оплата 4 рівними частинами впродовж 6 тижнів або на 30-й день після покупки. Як і аналогічні сервіси за кордоном, monobank обіцяє відсутність будь-яких комісій і відсотків за користування його BNPL-сервісом.
Як зазначається на сайті банку, клієнт не обмежений у кількості покупок, документи для оформлення позики не потрібні, а банківська комісія за погашення кредитних коштів відсутня. Комісію сплачує магазин, у якому клієнт робить покупку.
У лютому цього року стартап Ocean.me заявив про запуск у партнерстві з Таскомбанком першого в Україні BNPL-сервісу. Тоді було анонсовано, що строк відкладеного платежу складе два місяці, а жодних прихованих відсотків та комісій не передбачається. Проте умови, описані на сайті компанії, далекі від класичних схем BNPL-сервісів. Ocean.me пропонує позику до 15 000 грн. (а в детальніших умовах вказана гранична сума 200 000 грн.) на строк до 36 місяців (доступні терміни 6, 12, 18, 24 і 36 місяців) з відсотковою ставкою в розмірі від 3,99% до 12,99% від суми отриманого кредиту (в залежності від кредитного рейтингу клієнта). При цьому існує комісія за видачу кредиту в розмірі 2,5% від суми позики. Таким чином, ефективна процентна ставка за кредитом складає від 73,35% річних до 243,46%. Так, дешевше ніж “швидкі кредити до зарплати”, де відсоткова ставка сягає 700-800% річних, але й зовсім інші умови, ніж пропонують відомі BNPL-сервіси.
Кредит надається на підставі договору, оформленого онлайн, а рішення про видачу кредиту приймається за хвилину.
Ми звернулись до компанії Ocean.me за додатковими деталями щодо надаваного сервісу та доповнимо статтю після отримання відповіді.
Таким чином, ринок BNPL-кредитування в Україні лише зароджується, тим часом у світі обсяг ринку постійно зростає, а BNPL-оплата стала звичним і дуже популярним серед покупців методом платежу.