За останні три роки понад 20 000 криптовалютних токени зазнали маніпуляцій за допомогою шахрайської торгівлі на децентралізованих біржах (DEX). Серед вибірки з 30 000 пулів ліквідності DEX на базі Ethereum дослідники виявили ознаки фіктивних угод в 70% випадків, операції “вимивання” склали 13% від загального обсягу торгів цих пулів, а обсяги фіктивних угод за останні три роки оцінюються в $2 млрд.
Як зазначається у звіті аналітичної платформи Solidus Labs, на DEX популярна форма маніпулювання ринком, за якої організація купує і продає один і той самий актив, створюючи хибне враження про ринкову активність. Такі операції присутні й в традиційних фінансах, однак ринкові маніпулятори часто мають легші засоби для цього, коли справа стосується криптовалют.
Вибірка Solidus Labs, як зазначили автори звіту, становить лише від 0,3–1% від загальної кількості пулів. Реальні масштаби проблеми можуть бути значно більшими, вважають експерти.
Фіктивні угоди бувають різних форм і розмірів: від розгортувачів токенів, які шукають легкої наживи, до спекулянтів, які намагаються зіграти на майбутньому випуску токенів, а також операторів бірж і маркетплейсів, які повідомляють про збільшення обсягів торгів, щоб залучити інвесторів і користувачів.
У дослідженні йдеться, що криптовалютна ліквідність розпорошена між різними централізованими біржами та DEX, що призводить до утворення менших ринків, якими легше маніпулювати. Маніпулювання ринком залишається серйозною проблемою в криптоіндустрії, особливо в епоху посилення регуляторного контролю та інституційних змін.
Діяльність “відмивання”, яку виявили Solidus Labs, там називають явною ознакою маніпулювання ринком. На думку експертів, необхідно запобігти розвитку фіктивних угод для процвітання криптовалют і DeFi-індустрії.