21 липня 2022 року Національний банк України встановив щомісячний ліміт на розрахунки за кордоном із гривневих платіжних карток у розмірі 100 тис. грн (в еквіваленті). Крім того, регулятор зменшив ліміт на P2P-перекази громадян за кордон із гривневих платіжних карток зі 100 тис. грн (в еквіваленті) до 30 тис. грн (в еквіваленті). Деякі волонтери скаржаться на те, що нововведення не тільки можуть завадити здійснювати необхідні для ЗСУ закупівлі, а й ставлять під загрозу існування волонтерського руху в Україні.
Чому НБУ встановив ліміти?
Як пояснив регулятор, коли громадяни витрачають кошти за кордоном із гривневих карток, то валюта для цих розрахунків здебільшого витрачається з валютних резервів країни. Оскільки де-факто громадяни розраховуються гривнею, яку необхідно конвертувати у валюту.
Це пов’язано з тим, що надходження валюти в країну від експорту товарів та завдяки переказам з-за кордону значно нижчі за потреби країни у валюті. Ці потреби формуються через необхідність забезпечити валютою імпорт товарів і послуг, у тому числі товарів для оборони країни, а також розрахунки громадян за кордоном.
“Якщо відплив валюти через цей канал здійснюватиметься неконтрольовано, це загрожуватиме стійкості економіки. Натомість встановлення ліміту – це один із дієвих способів зберегти валютні резерви нашої країни, які є необхідним підґрунтям, щоб вистояти в цій війні, ураховуючи значні потреби країни у валюті, та відновитися після Перемоги”, – зазначили в Нацбанку.
Що кажуть волонтери
Українські волонтери з обуренням сприйняли рішення НБУ. Деякі з них вже повідомили про проблеми із закупівлею товарів, необхідних для ЗСУ. Так, громадський активіст і волонтер Сергій Стерненко написав у Facebook, що отримав запит від військових на коптер Dji Matrice 30 вартістю понад 500 тис. грн за один, проте не зміг його придбати через нові ліміти НБУ.
За словами Стерненка, Нацбанк прийняв рішення, яке “ставить під загрозу існування в Україні волонтерського руху”.
“Що це означає на практиці? Це означає, що фізособи (а це понад 90% волонтерського руху) не зможуть закуповувати для ЗСУ усе необхідне. Найчастіше такі закупівлі відбуваються саме за кордоном. Оскільки вартість того ж 1 ПНБ PVS14 становить понад 100 000 грн, або коптери Dji Mavic 3 fly more combo коштують за 1 біля 100 000 грн, то придбати їх буде майже неможливо.
Придбати це з негривневої картки теж не варіант, бо купівля валюти з гривневих карток заборонена.
Оплата по виставленому рахунку також відпадає, бо купівля товарів на великі суми по SWIFT заборонена.
Припускаю, що і фонди не зможуть купувати товари Dji, так як є заборона від самої компанії на поставки продукції в Україну. І більшість європейських магазинів цієї заборони зараз дотримуються.
Звісно, волонтери будуть шукати способи обійти заборону. Але прогнозую, що у більшості випадків придбати щось для ЗСУ за кордоном буде нереально.
Ймовірно, Нацбанк запроваджував такі обмеження, керуючись іншою логікою — з метою захисту економіки. Але за відсутності винятків для волонтерів це призведе до катастрофи, яка дуже погано вплине на забезпечення армії”, – висловив свою думку відомий активіст.
Що каже НБУ
Національний банк упевнений, що волонтери – фізичні особи не втратять можливість купувати товари за кордоном вартістю більше 100 тис. грн. Оскільки Нацбанк, ураховуючи запити волонтерів, ще на початку квітня запровадив послаблення для волонтерів. Так, фізичні особи можуть купувати та перераховувати іноземну валюту для купівлі товарів оборонного призначення за кордоном у межах щомісячного ліміту в розмірі 400 тис. грн в еквіваленті.
До таких товарів належать: бронежилети, каски, шоломи, прилади для слідкування, безпілотні літальні апарати, спальні мішки, каремати та засоби для надання домедичної допомоги тощо.
Також НБУ зазначив, що не встановлював жодних обмежень на перерахування валюти з рахунків благодійних фондів або будь-яких інших юридичних осіб з метою закупівлі будь-яких товарів волонтерської допомоги.
Зрештою, регулятор каже, що завжди підтримував волонтерський рух і готовий до діалогу. “Якщо волонтерські організації потребують підтримки у вирішенні будь-яких питань, ми ретельно вивчаємо ці пропозиції”, – наголосив Кирило Шевченко. Залишається сподіватись, що діалог все-таки відбудеться і буде результативним. Адже користуватись картками з різних банків для збільшення ліміту, як радять деякі, – не вихід.