1 серпня 2022 року було введено в дію Закон України “Про платіжні послуги”. Відповідно до вимог нового закону учасникам фінансового ринку, які мають ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків, необхідно було звернутися до Національного банку з метою “переоформлення” їх ліцензії, а точніше отримання ліцензії на надання фінансових платіжних послуг замість ліцензії на переказ. Виявилося, що цю процедуру пройшли не всі.
Нові правила для гравців фінансового ринку
Згідно з вимогами нового закону “Про платіжні послуги”, компанії мають право на провадження діяльності з надання фінансових платіжних послуг лише після отримання ними ліцензії та за умови включення до Реєстру платіжної інфраструктури. Для цього небанківські фінансові організації повинні були до 1 травня 2023 року подати Національному банку відповідне звернення разом з пакетом необхідних документів.
Регулятор зазначив, що було спрощено перелік документів, необхідних для переліцензування. Компанії, які володіють чинною ліцензією на переказ, мали право подати лише частину документів. Зокрема, вони могли не подавати інформаційну довідку щодо умов та порядку надання фінансових платіжних послуг, план діяльності, структуру власності та всі документи щодо фінансового та майнового стану учасників за умови подання клопотання про те, що такі документи вже подавалися до Національного банку, пройшли перевірку та є актуальними.
За даними Національного банку, з другої половини листопада 2022 року до регулятора надійшло 128 пакетів документів (звернулися 60 небанківських установ, 49 із них – кілька разів). За результатами їх опрацювання (станом на 2 травня):
- 20 учасників ринку отримали ліцензії на надання фінансових платіжних послуг та включені до Реєстру платіжної інфраструктури відповідно до вимог Закону України “Про платіжні послуги”. Частка цих фінансових установ на ринку платіжних послуг за обсягом операцій становить понад 80%. Серед цих компаній – ТОВ “ФК МБК”, що працює під торговою маркою Portmone.com, АТ “Укрпошта” та ТОВ “НоваПей”, що входить до групи компаній “Нова Пошта”, ТОВ “ФК “ЕВО”, ТОВ “ФК ЮАПЕЙ” та інші;
- одній компанії відмовлено у видачі ліцензії на надання фінансових платіжних послуг (ТОВ “ФК “ХАНТЕР”);
- Національний банк продовжує розгляд пакетів документів, поданих учасниками ринку;
- частину пакетів документів залишено без розгляду через некомплектність або невідповідність документів вимогам регулятора (основні недоліки пакетів документів полягають у неподанні окремих документів, клопотань, поданні старих форм, наявності технічних зауважень).
У Нацбанку зазначили, що якщо компанія подала неповний пакет документів, не може підтвердити майновий стан чи має порушення з питань фінансового моніторингу, вона не пройде авторизацію. При цьому той факт, що компанії отримують нові ліцензії, свідчить, що вимоги НБУ можна виконати.
Нові правила: позиція бізнесу
Минулого тижня у Європейській Бізнес Асоціації зазначили, що розгляд документів, поданих небанківськими фінансовими установами, затягується, а процедура переліцензування для вже діючих учасників ринку є складною. Тож багато учасників ризикують не встигнути отримати авторизацію.
Як повідомили в компаніях, Нацбанк вимагає додаткові документи, не передбачені законодавством, та оригінали документів у письмовій чи електронній формі, що може бути проблематичним в умовах воєнного часу. В свою чергу, відсутність ліцензій у небанківських надавачів фінансових послуг може спричинити перебої в роботі платіжного ринку України, а також призвести до значного скорочення обсягів безготівкових розрахунків та відкату безготівкової економіки, впевнені в EBA.
В організації зазначили, що неодноразово зверталися до регулятора з проханням оптимізувати процедуру переліцензування для діючих небанківських надавачів платіжних послуг, щоб зменшити тиск на учасників ринку. Хоча варто зазначити, що у 2022 році граничний термін переліцензування було подовжено на три місяці.
Проте вже 1 травня Європейська Бізнес Асоціація опублікувала повідомлення з подякою Нацбанку за вчасну видачу прозорому бізнесу, небанківським фінустановам, ліцензій на переказ коштів у національній валюті та включення компаній до Реєстру платіжної інфраструктури. “Так, станом на 1 травня можемо констатувати – бізнес отримав відповідні ліцензії”, – зазначається на сайті організації.
Також у EBA додали, що підтримують позицію регулятора, адже на ринку мають працювати лише компанії, які виконують вимоги законодавства України. “Видача ліцензій – вкрай важливий крок для збереження можливості здійснення платежів із використанням послуг небанківських фінустанов та для збереження показників безготівкових розрахунків,” – зазначили в Європейській Бізнес Асоціації.