Регулятори Естонії зайняли жорсткішу позицію щодо криптоіндустрії, побоюючись відмивання грошей, що призвело до падіння кількості зареєстрованих криптофірм у країні на 80%. Майже 400 компаній з близько 500, які отримали криптоліцензії в країні, закрилися за власним бажанням чи через санкції регулятора.
Як зазначає естонська Служба фінансової розвідки, станом на початок травня в країні залишилося 100 ліцензованих постачальників послуг у сфері цифрової валюти.
Мова йде про поправки до Закону про запобігання відмиванню грошей та фінансуванню тероризму від 15 березня 2022 року. Вони вимагають від компаній мати значні резерви капіталу та реальні зв’язки з Естонією.
В результаті у березні, коли закон набрав чинності, термін дії 389 ліцензій на підприємницьку діяльність закінчився за рішенням регулятора або за власною заявою підприємців. 200 компаній самостійно відмовилися від ліцензій на підприємницьку діяльність, а згодом майже стільки ж операційних ліцензій анулював регулятор через невідповідність новим нормам.
У Службі зазначили, що впродовж продовження операційних ліцензій бачили ситуації, які змусили б будь-якого наглядового керівника “підняти брову”. Дані у заявників іноді вказували на їх зв’язок із незаконною діяльністю.
Деякі криптокомпанії у заявах на реєстрацію навіть зазначали членів рад директорів без їхнього відома, використовуючи підроблені документи. Бізнес-плани часто були сповнені друкарських помилок або “позбавлені будь-якої логіки”. Багато документів компаній також містили машинний переклад естонською мовою.
На думку регулятора, такі факти ставлять під сумнів серйозність бізнесу та серйозність намірів проєктів, які хотіли працювати та надавати послуги в Естонії.
Довгий час Естонія вважалася доволі криптоліберальною, привабливою країною для ведення криптовалютного бізнесу через прості реєстрації та ліцензування.