Національний банк оголосив про запровадження тимчасового ліміту на перекази між фізичними особами. З 1 жовтня 2024 року вводиться обмеження у розмірі 150 000 гривень на місяць для переказів “з карти на карту” або P2P-переказів. Обмеження попередньо встановлюється на шість місяців.
Як зазначається у релізі регулятора, НБУ характеризує цей захід як тимчасове, антикризове рішення, спрямоване на мінімізацію використання платіжної інфраструктури у протиправній діяльності. За даними НБУ, 98% банківських клієнтів здійснюють щомісяця перекази, які не перевищують вказану суму, тому встановлені обмеження не вплинуть на їхню фінансову активність.
Запроваджений ліміт має конкретні умови застосування. Він діє лише на вихідні перекази за всіма рахунками клієнта, відкритими в одному банку, на рахунки інших фізичних осіб: обмеження стосується тільки переказів коштів від однієї фізичної особи до іншої в межах одного банку.
Водночас підкреслюється, що встановлений ліміт має ряд винятків. Він не застосовується до рахунків волонтерів, які відповідають критеріям, визначеним постановою НБУ, а також обмеження не поширюється на осіб, щомісячні доходи яких з підтверджених джерел перевищують суму встановленого обмеження. Крім того, ліміт не діє у разі переказу коштів між власними рахунками клієнта, відкритими в одному банку. Обмеження також не стосується переказів юридичних осіб. Також операції за реквізитами IBAN не підпадають під дію цього ліміту.
За даними НБУ, проблема “дропів” (людей, які надають свої рахунки для незаконних операцій) набула значних масштабів — через такі рахунки може проходити близько 200 млрд грн на рік. Тому регулятор планує ряд додаткових заходів для боротьби з використанням ринку платіжних послуг у протиправних цілях:
- підтримку ухвалення законопроєкту № 11043, який передбачає збільшення суми штрафів для порушників платіжного законодавства та забезпечує умови для оперативного обміну даними з Кіберполіцією;
- запровадження правових норм для притягнення до відповідальності організаторів та свідомих учасників протиправних схем;
- створення реєстру “дропів”, який стане джерелом інформації для банків про клієнтів, чиї картки були використані в протиправних схемах;
- внесення змін до платіжного законодавства для розширення регуляторних повноважень НБУ щодо застосування заходів впливу та обмежень до учасників ринку.
- посилення вимог до банків та небанківських установ щодо дотримання законодавства, налагодження ефективної роботи автоматизованих систем та створення індикаторів для виявлення нетипової поведінки клієнтів.
- підвищення ефективності систем управління ризиками та внутрішнього контролю відповідно до вимог і рекомендацій НБУ.