Національний банк оприлюднив документ, в якому систематизував всі регуляції щодо безперебійного функціонування учасників ринку фінансових послуг в особливий період. Нові правила впроваджуються вже, але учасникам ринку дається пів року на підготовку.
Як зазначається у релізі регулятора, мова йде про забезпечення безперервної роботи Національного банку, банків, небанківських фінансових установ, інших осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги.
Документ встановлює “систему регулювання діяльності в особливий період”, яка “ґрунтується на принципі застосування одного режиму функціонування для усіх суб’єктів ринку фінансових послуг України та Національного банку”. Це має забезпечити узгоджену роботу всіх учасників фінансового ринку в умовах різних рівнів загроз, від підвищеної готовності до критичного режиму.
Такий крок дозволяє регулятору оформити єдину систему з майже 200 нормативно-правових та розпорядчих актів, що визначають особливості функціонування фінансових установ у разі введення воєнного стану чи особливого періоду. Оновлення має на меті впровадити зрозумілий порядок взаємодії регулятора та учасників ринку та загальні стандартні вимоги до роботи установ у зазначені періоди.
Документ визначає три режими функціонування установ під час особливого періоду: режим підвищеної готовності, обмежений режим та критичний режим. Режим підвищеної готовності діє за відсутності або мінімального впливу прямих загроз. Суб’єкти ринку фінансових послуг та НБУ можуть повноцінно надавати послуги та виконувати функції. Обмежений режим вводиться при наявності системного впливу загроз. Надання послуг можливе, але з можливими обмеженнями в обсягах та умовах. Критичний режим вводиться при наявності критичного впливу прямих загроз. Можливість надання послуг значно обмежена або може бути припинена. Передбачає обов’язкове надання лише критично важливих фінансових послуг.
Рішення про введення чи скасування обмеженого або критичного режиму приймає Правління Національного банку на основі оцінки рівня загроз та їх впливу на фінансовий сектор. НБУ невідкладно має інформувати учасників ринку про прийняте рішення.
НБУ визначає особливості функціонування учасників ринку в кожному з режимів. Ці акти регулюють такі напрями як кібербезпека, інформаційна безпека, функціонування інфраструктури, зберігання документів та цінностей, забезпечення персоналу, мобілізаційна підготовка та інші аспекти діяльності.
“Відповідні норми містить постанова …, що набирає чинності з 2 липня 2024 року. Упродовж шести місяців, до 2 лютого 2025 року, учасники ринку фінансових послуг повинні розробити та затвердити внутрішні документи з питань забезпечення безперебійного функціонування в умовах особливого періоду, а також поінформувати про це Національний банк”, — йдеться в повідомленні.