У Національному банку заявили, що схема з використанням “дропів” чи “мулів” — фізичних осіб, які надають свої рахунки для незаконних операцій, вийшла на перше місце за популярністю у 2024 році. Регулятор виявив аномальну поведінку певної кількості користувачів щодо P2P-переказів.
Як зазначив заступник голови НБУ Дмитро Олійник у колонці для “Економічної правди”, за даними від держорганів та правоохоронців, Нацбанк отримав інформацію про понад 1500 карток, виявлених на сайтах нелегальних казино, системах обміну криптоактивів тощо. Перевірка показала, що понад 700 унікальних клієнтів отримали на свої рахунки 1,8 млрд грн за 2023 рік, які потім були зняті або переказані.
Банки за допомогою алгоритмів виявили десятки тисяч підозрілих рахунків “дропів”. Один з найбільших банків-емітентів виявив понад 12 тис. клієнтів-“дропів” лише за жовтень 2023 – квітень 2024 року.
Типовий портрет “дропа” — представники соціально незахищених верств населення, пенсіонери, студенти з низьким або середнім рівнем очікуваних надходжень на рахунки. Їх можна розпізнати за аномальною активністю рахунку, переважанням переказів над звичайними операціями, великою кількістю транзакцій на значні суми.
Через рахунки “дропів” проводяться як гроші, здобуті в результаті кіберзлочинів, так і від торгівлі наркотиками, зброєю тощо. Незалежно від усвідомлення, “дропи” стають співучасниками злочинів та псують свою платіжну історію.
У разі виявлення факту використання рахунку фізособи для незаконних платіжних операцій банк вживатиме заходів: від відмови в обслуговуванні до передачі даних правоохоронцям. Надалі “дропи” стикатимуться з обмеженням доступу до банківських послуг та проблемами з працевлаштуванням.