Правління Національного банку ухвалило рішення із 28 липня знизити облікову ставку з 25% на 3 відсоткових пункти — до 22%. Початок циклу зниження облікової ставки уможливили стрімке сповільнення інфляції та стійка ситуація на валютному ринку, водночас поточне та прогнозоване зниження ставки узгоджується зі збереженням привабливості гривневих заощаджень.
Як зазначається у релізі регулятора, також Правління НБУ знизило ставку за депозитними сертифікатами овернайт на 2 в.п. до 18%, а за кредитами рефінансування на 3 в.п. до 24%. Ставка за тримісячними депозитними сертифікатами і надалі дорівнюватиме обліковій ставці.
За словами керівництва Нацбанку, це є важливим елементом забезпечення курсової стійкості за помʼякшення валютних обмежень і переходу до більшої гнучкості обмінного курсу. Зниження облікової ставки на тлі збереження макрофінансової стабільності підтримає відновлення економіки.
Там нагадали, що споживча інфляція в річному вимірі сповільнилася з більше ніж 26% на початку року до 12,8% у червні. Ураховуючи сприятливу динаміку першого півріччя, НБУ суттєво поліпшив прогноз інфляції на цей рік — з 14,8% до 10,6%.
Також там зазначають, що економіка демонструє стійкість до нових викликів війни. Ураховуючи це, НБУ помірно підвищив прогноз зростання реального ВВП у 2023 році — з 2,0% до 2,9%. У регуляторі очікують, що надалі економічне зростання прискориться. З огляду на це НБУ прогнозує зростання реального ВВП у 2024 році на 3,5%, а у 2025 році – на 6,8%.
З початку року Україна отримала майже $27 млрд у формі кредитів та грантів від міжнародних партнерів. Завдяки цьому міжнародні резерви України на кінець червня сягнули історичного рекорду — $39 млрд, а уряд мав змогу покривати значний дефіцит бюджету без звернення за емісійним фінансуванням. Очікується, що за підсумками цього року міжнародна допомога сягне $42 млрд. Ці надходження стримають розширення дефіциту поточного рахунку, що цього року становитиме 6,5% ВВП, та забезпечать з надлишком його фінансування.
Ключовим ризиком для інфляційної динаміки та економічного розвитку залишається триваліший термін, а також непередбачувані характер та інтенсивність повномасштабної війни.
Правління НБУ вирішило розпочати цикл зниження облікової ставки раніше, ніж передбачав квітневий прогноз. Оновлений макропрогноз НБУ передбачає подальше зниження облікової ставки.
Підсумки дискусії членів комітету з монетарної політики, яка передувала ухваленню Правлінням НБУ цього рішення, буде оприлюднено 7 серпня. Наступне засідання Правління з питань монетарної політики відбудеться 14 вересня.