Наприкінці літа Національний банк пом’якшив валютні обмеження в частині продажу безготівкової іноземної валюти громадянам. Зокрема, з 29 серпня населення вперше з початку повномасштабної війни отримало можливість купувати безготівкову іноземну валюту без підтвердження підстав чи зобов’язань для проведення такої операції в розмірі 50 тисяч гривень в еквіваленті в одному банку та за курсом, установленим банком.
Окрім того, регулятор збільшив щомісячний ліміт на купівлю населенням безготівкової іноземної валюти з подальшим розміщенням на депозит від трьох місяців зі 100 тис. грн до 200 тис. грн в еквіваленті. Купити валюту з подальшим розміщенням на депозит українці можуть із 21 липня 2022 року.
Як повідомляв Національний банк, ці зміни сприятимуть переорієнтації частини попиту населення з готівкової іноземної валюти на безготівкову, адже операції з продажу безготівкової валюти банками є зручнішими та безпечнішими. Це дасть змогу зменшити різницю між готівковим та офіційним курсом.
Де і як купити безготівкову валюту
До минулої п’ятниці сервіс продажу безготівкової валюти змогли налаштувати 15 українських банків. Одними з перших стали monobank, що працює на ліцензії “Універсал Банку”, та державний ПриватБанк.
Зокрема, щоб купити валюту в Приват24, необхідно:
- зайти у меню “Перекази на картки”
- вибрати гривневу картку, з якої будуть списані кошти
- вибрати картку в доларах США чи євро, на яку буде зарахована валюта.
Продаж валюти онлайн здійснюється за поточним картковим курсом банку.
Послаблення валютних обмежень: причини і наслідки
FinTech Insider запитав у старшого економіста та партнера Ukraine Economic Outlook Григорія Кукурузи про причини та наслідки прийнятого регулятором рішення. За його словами, із середини серпня на готівковому валютному ринку України спостерігався ситуативний стрибок курсу. Основними його причинами стало розширення попиту на валюту, що було спричинене сезонними чинниками (купівля валюти аграріями) при значному звуженні пропозиції валюти на ринку. Таке звуження, зазначає експерт, було викликане зміною в інфраструктурі готівкового ринку (переважно Київ, а також Одеса).
“Так, спостерігається хвиля перевірок, яка супроводжується вилученням валюти з кас великих мереж обмінних пунктів. Також 21 серпня була відізвана ліценція у оператора ТОВ «Фінод», частка якого на ринку небанківських обмінних пунктів складала 10,7%. Даний оператор базувався в Одесі, відтак значна частка обмінних пунктів міста припинила роботу. Це також вплинуло на збільшення дисбалансу між надходженням і видачою валюти, оскільки Одеса в силу географічного розташування виступала важливим джерелом надходжень валюти на ринок”, – розповів Григорій Кукуруза.
Таке становище на ринку призвело до того, що курс зріс до 38,30-38,60 (купівля-продаж) станом на 23 серпня. За словами економіста, такі показники курсу є вищими, ніж таргет НБУ в 5% спреду офіційного та готівкового курсу. Незважаючи на поступове відновлення пропозиції, на готівковому ринку все ще спостерігалась значна турбулентність. Однією з реакцій Нацбанку стало пом’якшення частини валютних обмежень, про що повідомлялось вище. “Такі дії дозволили значно розширити пропозицію валюти для населення, а відтак зменшити тиск на ринок”, – каже партнер Ukraine Economic Outlook.
Щодо наслідків, то, за словами Григорія, одним із них стала компенсація скорочення пропозиції на готівковому ринку за рахунок зростання пропозиції на безготівковому. Так, купівля безготівкової валюти населенням зросла з $3,7-4 млн/добу в липні-серпні до $13 млн станом на 21-29 серпня, а після послаблення НБУ обмежень, згідно подобової статистики регулятора, попит підвищився до більш ніж $25 млн на добу (період з 30 серпня по 04 вересня).
Відповідно до цього, зазначає експерт, курс на готівковому ринку знизився вже 29 серпня з 37,95-38,20 (купівля-продаж) до 37,80-38,05 і зберігав низхідний тренд протягом усього минулого тижня, значним чином стабілізувавши турбулентність на готівковому ринку. Разом з тим, 6-7 вересня відбувся відскок до рівня 37,90-38,10 (станом на 7 вересня).
При цьому, якщо середній курс продажу на готівковому валютному ринку становить 38,10 (станом на 07 вересня), то середній курс за конвертаційними депозитами, з урахуванням комісій знаходиться на рівні 37,35-37,50 UAH/USD, а середній курс продажу валюти (в ліміті 50 тисяч грн) становить 37,40-37,65 UAH/USD. Така різниця курсів дозволяє зберігати привабливість обох інструментів як противагу готівковому ринку.
“Відтак, політика НБУ з пом’якшення валютних обмежень дозволила стабілізувати турбулентність на готівковому ринку, що виникла внаслідок скорочення пропозиції, перенісши попит на безготівковий сегмент, що стало основним позитивним наслідком даних змін. Окрім того, таке перенесення дозволить збільшити стійкість курсу і надалі, оскільки при наявності турбулентності на готівковому ринку, населення матиме альтернативу у вигляді безготівкового.
Негативними сторонами зняття таких обмежень стане зростання інтервенцій НБУ для задоволення додаткового попиту банків на валюту. Так, уже минулого тижня (28 серпня – 1 вересня) сальдо інтервенцій (чистий продаж) зросло із $589 млн до $638 млн. Сумарний чистий продаж валюти в серпні становив 2449,3 млн. Проте такі дії були необхідними, враховуючи потребу в забезпеченні стабільності обмінного курсу при збереженні надходжень міжнародної фінансової підтримки”, – підбиває підсумки Григорій Кукуруза.